JÁTÉKRA FEL!

Bodányi Péter: Szalagkirály

A játék neve, címe: Szalagkirály

A játék pedagógiai célja: Egymásra figyelés, egymás segítése, együttműködés fejlesztése, gyors reakció, reagálóképesség fejlesztése, játék öröme.

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: közepes

Szükséges biztonsági intézkedések: Gyerekek figyelmét felhívom, az ütközésveszélyre, mivel lényegében ez egy szalagszerző fogójáték.

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: 14 szalag 6+1 jelzőtrikó csapatonként

Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Résztvevők között két csapatkapitány kiválasztása, csapatalakítás. Király, szultán kiválasztása, csapattaktika megbeszélése.

A játék megnyitása, nyitánya: Visszafordítjuk az idő keretét, és újból lejátszuk a mohácsi csatát! Két csapat fog versengeni egymással mégpedig a II. Lajos király vezette magyar és az I. Szulejmán szultán vezette török hadak! A katonák harcolnak egymás ellen, de a végső háborút az nyeri, aki hamarabb elfogja az ellenfél királyát!

A játék menete, játékszabályok:Két csapatot alkotunk, mindkét csapat kijelöl maga közül egy királyt, aki a legfontosabb szereplő lesz, őt kell védelmezni, úgy , hogy közben támadtok is! Hogyan? A nadrágotok hátsó részére betett szalagok jelképezik a kardokat, akinek elveszik a kardját az börtönbe vonul, kiesik a játékból, legfeljebb szóban segítheti társait. Az a csapat nyer, aki hamarabb elveszi az ellenfél királyának kardját! Tehát nem feltétel, hogy először a katonákét szükséges először elvenni, de célszerű. Lefeküdni, falnak támaszkodni, vagy kézzel a saját szalagot, kardot lefogni nem szabad, csak az ellenfelét kell kihúzni!

A játék lezárása: Szulejmán szultán / II. Lajos király nyerte meg ezt a csatát, csapatai elfogták az ellenfél királyát! A játékban az a szép, hogy bármi megtörténhet, nyerhetnek a magyarok, vagy többször újból eljátszhatjuk az eseményeket.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megnézzük ki hány szalagot szerzett, mennyivel segítette csapatát, mit lehetett volna tenni, milyen más taktikát lehet alkalmazni. Új vezérek kiválasztásával ismétlés.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ez a változat már egy továbbfejlesztett változat, az eredeti szalagszerző játéknál két csapatban király nélkül játszottuk, mindaddig amíg az ellenfél összes szereplőjétől el nem vették a szalagot.

A játékvezető speciális feladatai: Felhívni a figyelmet az együttműködés szerepére, a védekezés szerepére, társ védésének szerepére, biztonságra (feljebb leírtak) Esetleg magától kieső szalagnál tegye vissza, lépjen vissza a játékba. Figyelni a sportszerűségre, szabályok betartására. Két vezér állandó figyelésére, hogy melyik királytól veszik el hamarabb a szalagot.

A játékot lejegyezte: Bodányi Péter