JÁTÉKRA FEL!

Zsidó Anita: Nyuszik az erdőn

  1. A játék neve, címe: Nyuszik az erdőn
  2. A játék pedagógiai célja: hang-hallás fejlesztés, válogatás szín szerint, halmazalkotás gyakorlása, színek gyakorlása, figyelemfejlesztés
  3. A játék jellege: Energetizáló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: játék elején: bokrot jelképező szalagok egymástól megfelelő távolságba helyezése, játék közben: ugráláskor a gyerekek testi épségére való odafigyelés, erre az ő figyelmük felhívása már a játék elején és közben is.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: tornaszalagok, laminált tojások (4színben, színenként 18db), 4 színű hullahopp karika (tojásnak megfelelő színűek)
  12. Technikai igény: Nincs szükség speciális kellékre, viszont a gyerekek komfortérzetének biztosításáért a csoportszoba szőnyegét nem hajtom fel, illetve a friss levegő érdekében az ablakot kinyitom.
  13. Az előkészítés feladatai: Laminált tojások saját kezű elkészítése, szükséges eszközök bekészítése, játékhoz szükséges eszközök biztosítása
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: ablak nyitása, ezzel jelezve, hogy mozgásos tevékenység is lesz
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A szőnyegen körbe ülve a közelgő húsvétról és az azt jelképező nyúlról beszélgetünk, elénekeljük a játékban szerepet kapó húsvéti dalt, majd ismertetem a játékszabályokat és elvarázsolom őket.
  17. A játék menete, játékszabályok: A játék szereplői a nyuszi és a farkas, aki eltakart szemmel, a nyusziktól távolabb helyezkedik el. A gyerekek lesznek a nyuszik, az első játékban pedig a játékvezető a farkas. A gyerekek a tornaszalagot használhatják bokornak, melyben elbújnak a farkas elöl. Ahogy ott guggolnak, közben énekelik a Nyuszi ül a fűben című dalt. Ahogy ez befejeződik, a nyuszik nyusziugrásban kijönnek a rejtekhelyről. Kis időt hagyva a szabad mozgásra, majd a játékvezető azt kiabálja, hogy huss farkas. A farkasnak el kell kapnia egy nyuszit, akit elkapott, azzal helyet cserél, a többiek pedig választanak egy tetszőleges bokrot, ahol újra megpihennek.
  18. A játék lezárása: Visszavarászolom a nyuszikat gyerekekké és ellenőrizzük színenként a karikákba válogatott tojásokat. Egy-egy gyermek választhat a karikák közül, amelyikben szeretné megnézni, hogy valóban csak az oda tartozó szín van-e. Az ellenőrzés után a már ismert locsolóverset is elmondjuk.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Játékosok dicsérete, félénkebb gyerekek bátorítása, az ellenőrzés végén közös taps.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Akár két vagy több farkassal való fogójáték. Kakukktojás keresése más színű tojás játékba vételével. Kevesebb játékban lévő tojás esetében számlálás (korcsoportnak megfelelő számkörben maradva), több- kevesebb gyakorlása. Úgymond törött tojás esetében rész-egész gyakorlása.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékszabályt érthetően, gyermeknyelven ismertetni. Gyermekek testi épségére való figyelem.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Zsidó Anita, (zs.ancsika@freemail.hu)