A játék neve, címe: Gyertek haza ludaim!
A játék pedagógiai célja: Komplex számolást, figyelmet, anyanyelvi fejlesztés, beszédkedv erősítése, önbizalom erősítés, türelmet fejlesztő játék, mely során észrevétlenül tanulhatnak.
A játék jellege: Kommunikációs
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyerekek figyelmét, hogy amikor hívom a libuskákat (gyertek haza libuskáim) elhangzásakor, szaladnak és elkapják, egymást a kicsi helyre tekintettel nagyon vigyázzanak egymásra.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 15+ perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: gazdaasszonynak kendő,libapásztornak mellény egy bot, farkas fejbáb
Technikai igény: libapásztornak bot, egy kulcs, amit a farkas őriz (a padlás kulcsa)
Az előkészítés feladatai: A helyszínt a gyerekek segítségével átrendezzük, asztalokat összetoljuk, székeket összerakjuk, hogy biztonságos nagy teret kapjunk
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Beszélgető kör során:Állatok élete foglalkozáson megbeszéljük, melyik állat mivel táplálkozik, milyen veszélyek fenyegetik a házi állatokat, ha a biztonságos környezetből eltévednek. Vizuális tevékenységen készítünk farkas-liba színezőket, amit mindenki maga vág és színez ki, vagy fest meg magának.
A játék megnyitása, nyitánya: Kerettörténetként elmondom, hogy a farkasok mennyire szeretik a libahúst, ha a libapásztor nem figyel gyorsan elkapják a libákat, de én a gazdaasszony mindenképpen megfogom védeni őket! A játék elején kiszámolóval megkeressük a farkasokat és a libapásztort. Ecc-pecc kimehetsz ..Első körben a gazdaasszony én leszek. Megbeszéljük, a libákkal melyik lesz az a finom étel, aminek elhangzására a hátam mögé a biztonságos házba szaladnak. Ismertetem a szabályokat, ami a megszokott játéktól eltér.
A játék menete, játékszabályok:Szabályok: 1. Menekülés közben a kijelölt játékterületet nem szabad elhagyni 2. Üldözni csak a ház határvonaláig szabad, a menekülő megfogása csak a házon kívül érvényes. 3. A menekülő megérintése megfogásnak minősül. 4. A meg fogott libáknak a rejtekhelyen kell maradniuk, míg a gazdasszony ki nem szabadítja őket
A játék lezárása: A játékot én zárom le, mivel annyira belemerültek, hogy nem akarják abbahagyni Mivel a sok futkosás elég fárasztó volt, így a játék végén a szőnyegre feküdve kicsit megpihentek, egy mesét (a róka és a libák) elolvastam, hogy a pulzusuk és légzésük kissé helyre álljon. A csoportszoba visszarendezésében is készségesen segítettek ezután.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén megdicsérek mindenkit, hogy a szabályokat betartva, a biztonságra ügyelve játszottak. Az újabb játékban azok közül jelöljük ki a gazdasszonyt, a pásztort, a két farkast, akik a játék végéig nem estek fogságba. Megdicsérem a konyhalányunkat is, mert ő készítette a fotókat, megköszönöm az ő segítőkészségét is. Megkérdezem, hogy érezték magukat a játék során: a válaszok csak egyszerűen azok voltak, hogy: ugye holnap is játszunk még!
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ez már egy eleve továbbfejlesztett játék volt, amit még nem ismertünk, sem én, (azért párszor itthon átírtam, hogy a korcsoportom számára is és számomra is érthető legyen) sem a gyerekek.A régi ludas játékot kicsit felturbóztam, hogy ne legyen unalmas, és a végén ne legyen kiesés, hanem minden szereplő játékos élvezze, és ne legyen kedve szegett, mert ő éppen kiesett.
A játékvezető speciális feladatai: Az első körben én, mint gazdaasszony adom folyamatosan az utasításokat, a kérdésekre várom a válaszokat, majd ahogy a gyerekek egyre jobban megértik és megtanulják a szabályokat a szerepkörök is változhatnak.Sokszor be kellett az elején segíteni a súgni a szöveget, de a többszöri játék után simán ment! A legjobb az egészben, hogy a csoportomban én és a dadus néni is imádunk játszani, ezért egy körből sem maradnánk ki .
Egyéb/megjegyzés: A játék levezetése során úgy érzem a résztvevő gyerekeknek és szerintem a dadus néninek is ez lesz a kedvenc játéka! Abba sem akarják hagyni
A játékot lejegyezte: Vranszki Lajosné