JÁTÉKRA FEL!

Volenszki Ivett: Szamócák

  1. A játék neve, címe: Szamócák
  2. A játék pedagógiai célja: egymásrafigyelés, kooperáció, mozgáskoordináció
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Szükséges: Elegendő hely, nem csúszós szőnyegek (a terem padlóján kipróbálva), megbeszélni-feleleveníteni a csoport idevonatkozó szabályait (vigyázunk egymásra).
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: a csoport létszámának (a játékvezetővel együtt számolva) megfelelő kis szőnyeg
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai:
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: nem szükséges előkészület
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei:
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Elmondom, hogy mindenki választhat magának egy ágyást (különböző színűek a szőnyegek), ebben az ágyásban ő lesz a szamóca. Az Én kis kertet kerteltem kezdetű mondókát fogom majd elmondani. A mondóka elkezdésétől a befejező szóig találjanak helyet a kertben az ágyásnak. Tehát a Huss!-nál már lent kell lennie minden ágyásnak. Csak a földre lehet dobni. Azt kérem, hogy attól az ágyástól, ami elsőként a földre kerül, a másik ágyást úgy tegyék le, hogy körülbelül akkora távolság legyen a két ágyások között, mint a karjuk, ha teljesen széttárják. Elmondom, hogy ez körülbelül egy méter. (Nagycsoportos óvodás vagy kisiskolás korosztályból alakult mozgásterápiás csoport számára alakítottam ki/át a játékot.) A következő ágyások ugyanígy, mindegyik között ilyen távolság kell, hogy legyen. Szuper. Szamócapalánták vagytok, amiket a kertész elültet ágyásokba. Elmondom háromszor azt a szót, hogy szamóca, addig álljatok rá egy szőnyegre, mindegy, melyikre. Így, most már el vagytok ültetve.
  17. A játék menete, játékszabályok: Van egy rossz hírem a szamócapalánták számára. Van egy gyomnövény, ami borzasztó gyorsan terjed. Ezt én fogom játszani. Ha talál egy ágyást magának, akkor az összes palánta eltűnik a kertből. Úgy tud tehát gyökeret verni, hogy elfoglal egy szőnyeget. Ott van egy üres ágyás, ha arra ráállok, akkor nagyon hamar el is terjed az egész kertben és az összes palánta eltűnik. A kertész időnként át szokta ültetni a palántákat, ilyenkor másik szőnyegre mentek át. Ilyenkor próbál meg a gyomnövény is megtelepedni egy ágyásban. Azt, hogy a gyomnövény gyökeret verjen, nem lehet úgy megakadályozni, hogy lökdösitek, csúnyát mondtok neki, de gyomirtót sem visz ez a kertész a kertjébe. Egy lehetőségetek van, hogy előbb elfoglaljátok az üres ágyást, mint a gyomnövény. Csakhogy akkor az lesz üres, amin eddig álltatok és a gyomnövény el akarja majd foglalni. Ha bármelyiket elfoglalja a gyomnövény, akkor ő fog nyerni és az összes palánta eltűnik. Játsszunk egy próbajátékot. Hú, már indul is a gyomnövény helyet keresni magának. Ügyesek vagytok. Most ott van az üres szőnyeg. Azt kérem, hogy a szőnyegeket ne mozdítsátok el a helyükről, ne fussatok játék közben és olyan ne legyen, hogy ahonnan elléptél, oda lépsz vissza.
  18. A játék lezárása: Vagy akkor van vége, amikor a gyomnövény elfoglal egy ágyást. Vagy ha többször játsszuk, az utolsó előtt szólok, hogy még egyszer ültet a kertész szamócapalántákat.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszönöm a játékot, elmondom, hogy ügyesek voltak és megkérdezem, milyen tapasztalatokat szereztek, mit tanultak belőle.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Meg lehet fogni egymás kezét és ezzel akadályozni a gyomnövény haladását. Változatai: egyszerre csak ketten foghatják meg egymás kezét vagy többen. Az elején párokba rendeződés, csak ezek a párok foghatják meg egymás kezét vagy bárkinek megfoghatják a kezét. Állatos változat. Tányérok és palacsinták, jön Hakapeszi, aki mindent felfal. Ha leül az asztalhoz egy üres tányérhoz, az összes palacsinta eltűnik. Csak üres tányérhoz ülhet le. Pakolgatni kell a palacsintákat, hogy ne tudjon leülni. A játékvezetőn kívül más is lehet gyomnövény. Amikor egy ágyásra érkezünk, leguggolunk, az jelenti, hogy elültettek minket. Utána felállunk és megyünk tovább.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Balesetek elkerülésének megbeszélése, pl. a szamócák nem szaladnak.
  22. Egyéb/megjegyzés: A fotón az szerepel, ahogy ketten próbáltuk ki a játékot, ami természetesen kevéssé érdekes és nem is tartható be a vissza-nem-lépés szabálya. Úgy terveztem meg, hogy az egyébkénti csoportomnak, nagycsoportos óvodás vagy kisiskolás korosztályból alakult mozgásterápiás csoporttal játszhassam.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Volenszki Ivett