A játék neve, címe: Sas-szem-kontaktus
A játék pedagógiai célja: szociális kompetencia erősítése, szemkontaktus felvétele, megtatása (különösen kommunikációs helyzetben), figyelem fejlesztése
A játék jellege: Bizalmi
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Nincs szükség semmilyen speciális biztonsági intézkedésre.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: hangutánzó hívóképek (logopédiai segédanyag)
Technikai igény: Nincs szükség semmilyen speciális eszközre. Ha ülve játszák, a létszámnak megfelelő szék szükséges hozzá.
Az előkészítés feladatai: Székek körberendezése.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Saját hívóképet készíthetnek a résztvevők vagy a fekete-fehér, nyomtatott képeket színezhetik zenei aláfestéssel, relaxációs technikaként. (Ez plusz időt s hanganyag lejátszót igényel.)
A játék megnyitása, nyitánya: A gyermekek/fiatalok a játékvezetővel együtt leülnek, s szemkontaktus felvételével, némán köszöntik egymást. Játékszabály ismertetése.
A játék menete, játékszabályok:Kerettörténet: Sasszem, az indián hallása és látása nagyon éles, hiszen csak így tud boldogulni a vadonban. Fontos, hogy minden neszre pontosan odafigyeljen, s minél halkabban, lágyabban közlekedjen, beszéljen. Most mi is csatlakozunk hozzá. Mindenki húzzon egy kártyát (vagy vegye elő a festett hívóképét), s emelje a hasához! Instrukciók: a. Nézz valakire, s közben lágy hangindítással hangoztasd a hívóképed hangját! Akire néztél, az folytatja a játékot. b. Most figyeld meg, hogy milyen sorrendben választjuk egymást, s a korábbi hangokat is hangoztasd sorrendben úgy, hogy mindig az adott ember szemébe nézel. (pl.: sz, sz-s, sz-s-z, sz-s-z-zs…stb.) c. Most hónapok neveinek sorolásával (hívóképek nélkül) folytatjuk a játékot. (Légzőgyakorlattal összekapcsolva: a több hónap hangoztatása egy levegővel történik.) d. Egyszótagú testrészek megnevezése következik az előző játékszabály alapján. e. Játékvariáció nagyobbaknak: Ránézünk valakire s rámutatunk egy testrészünkre (egyszótagú legyen), de közben egy másik testrészünket nevezzük meg (pl. szájra mutatunk, s azt mondjuk, hogy: fül). Akire néztünk az egy újabb játékosra néz, s közben az előzőleg elhangzott testrészre mutat s ismét más testrészt nevez meg (pl. fülre mutatunk, s azt mondjuk, hogy: térd).
A játék lezárása: Ez a játék nem teremt versenyhelyzetet. A bizalom erősítése a játéktevékenység megélésén keresztül kerül megtámogatásra. A résztvevők visszajelzései alapján a játéknak mi vethetünk végett.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszönjük az aktív, nyitott részvételt.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: a. Koncentrációs légzőgyakorlatok szemkontaktus átadással:
Tizenhárom óra az egy óra, tizennégy óra az két óra…stb. Hétfőn szőlőt eszem, kedden cseresznyét, szerdán szőlőt eszem…stb.
b. Hanggyakorlatok (mondatpárokkal) szemkontaktus átadással:
Te voltál! – Nem én voltam! Mondd meg neki! – Mondd meg te! Ne kiabálj! -De kiabálok!
(A variációk mondatanyaga Montágh Imre beszédtechnikai gyakorlatai alapján íródott.)
A játékvezető speciális feladatai: A szabályokat folyamatosan, fokozatosan ismertetjük.
Egyéb/megjegyzés: A játék logopédiai terápia részeként jól alkalmazható (különösen dadogó gyermekek/fiatalok esetében).
A játékot lejegyezte: Viski Andrea