JÁTÉKRA FEL!

Várszeginé Kovács Melinda: Nemzetes kidobó

  1. A játék neve, címe: Nemzetes kidobó
  2. A játék pedagógiai célja: Reagálás gyorsaság, figyelem, koncentráció fejlesztése, pontos célzás, dobó mozdulat gyakorlása.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Nincs
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: 1 db gumilabda
  12. Technikai igény: Tornateremben felfestett kézilabda pálya vonalai
  13. Az előkészítés feladatai: Egy db labda előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Nem szükséges.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékosokat félkörbe felállítom a kézilabda 7-es vonalára, a labdát középre helyezem. A játékosokkal szemben, a labda mögött helyezkedek el, ahonnan ismertetem a játékszabályokat.
  17. A játék menete, játékszabályok: Minden játékos választ magának egy ország nevet, melyet én, mint játékvezető igyekszek megjegyezni. Mondani fogok egy ország nevet, aki a sajátját hallja, kiszalad a labdához minél gyorsabban, és felveszi. A többi játékos minél gyorsabban futva menekül a teremben a kijelölt félpálya vonala felé. A labda megérintését követően a dobó játékos jó hangosan azt kiálltja: STOP! A STOP elhangzását követően azonnal meg kell állni, de lehetőleg minél gyorsabban. Ha a dobó játékos elfelejti a STOP szót használni, a menekülő játékosok folyamatosan mozgásban maradhatnak, menekülhetnek a kijelölt félpályán. A dobó játékos a labda felvételét követően egy lépést tehet labdával a kézben, majd ügyesen célozva ki kell dobnia egy társát. Mindenhol ér a találat. Pattanó labda nem találat. Elkapott labda is találat. Fontos szabály, hogy a STOP elhangzását követően a menekülő játékosok nem emelhetik fel a lábukat a talajról, viszont elhajlással, leguggolással kicselezhetik a dobó játékost. Amennyiben a dobó játékos eltalálja bármelyik társát, pontot kap, melyet megjegyez. Az összes játékos visszaáll a kiinduló helyére, a labda is visszakerül a kiinduló helyzetbe, és újabb játék indul egy újabb ország nevének kimondásával. A játékot 3-4 körig folytatjuk, igyekszem arra figyelni, hogy minden játékos ország nevét ugyanannyiszor mondjam. (Egy kör az összes játékos játék nevének kimondását jelenti.) A játék célja, minél több pontot gyűjteni, több győztese is lehet a játéknak.
  18. A játék lezárása: Megkérdezem a játékosokat, ki mennyi pontot gyűjtött a játék során.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játék győztesét, győzteseit! Mindenkit megkérdezek, mennyi pontot gyűjtött. Kiemelem azokat a játékosokat, akik be tudták tartani a szabályt, és nem emelték fel a lábukat a talajról a játék hevében.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Könnyíthetem a játékot, ha egy lépés helyett akár 3-5 lépést is engedélyezek a dobó játékosnak dobás előtt. Nehezíthetem azzal a játékot, ha például a menekülő játékos elkapja a dobott labdát, azért nem adok a dobónak pontot.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Szabályok fokozatos ismertetése,majd próbajáték. Folyamatosan figyelem a játékosok fizikai és lelki biztonságát is.
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyerekek élvezték a játékot.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Várszeginé Kovács Melinda