JÁTÉKRA FEL!

Varga Angéla: Postás játék függvényekkel

  1. A játék neve, címe: Postás játék függvényekkel
  2. A játék pedagógiai célja: A függvényvizsgálat egyik elemének, a függvény csökkenő vagy növekvő tulajdonságának felismerése, gyakorlása.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Hívd fel a játékosok figyelmét arra, hogy ne csapjanak a babzsákra nagyot, illetve ne körömmel, karmolva szerezzék meg!
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 10+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: 1 db babzsák, kártyák függvényekkel
  12. Technikai igény: 2 - 4 pad összetolva, 6 – 8 szék
  13. Az előkészítés feladatai: helyszín berendezése, kártyák megírása
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: padok, székek előkészítése
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Bemutatkozásra nincs szükség, a játékosok ismerik egymást. A játékot és szabályait be kell mutatni és egy egyszerű feladaton kipróbálni!
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok egymással szemben leülnek az összeolt padok két hosszabb oldalán, oldalanként egyenlő számban. A pad egyik végében helyezkedsz el, előtted a kártyák, a pad másik végében egy babzsák. A kártyák-felöli játékosok mindkét oldalon 1 fő, a kártyákat figyelik, a többiek a babzsákot. A babzsáknál lévő két játékos babzsák-felöli keze a combján, a másik kezével megfogja a mellette ülő kezét. A többiek is kézen fogják egymást. Felfordítok egy kártyát, amin lineáris függvény szabálya van írva. • Ha a függvény csökkenő, szorítsd meg a társad kezét! • Ha a társad megszorítja a kezed, add tovább a jelet! • Ha a pad végén ülőnek megszorítják a kezét, kapja el a babzsákot a padról! • Ha sikerült megszerezni a babzsákot, akkor a nyertes csapat minden tagja egy székkel a babzsák felé ül, az utolsó játékos pedig az első helyre kerül. • Ha a függvény nem csökkenő és mégis továbbadtátok a jelet, a csapat büntetést kap. Nem a babzsák felé, hanem ellenkező irányba kell helyet változtatni.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, amikor egy csapat a helyváltoztatásokkal megtesz egy kört, visszatérnek az eredeti helyükre. Ilyenkor matematikából kapnak egy plusz pontot, aminek gyűjtésével ötös osztályzatra tehetnek szert.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Dicsérd meg a játékosokat, köszönd meg a részvételt, kérdezd meg, hogy hogyan érezték magukat, mit tanultak belőle, oszd ki a plusz pontokat!
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk:
  21. A játékvezető speciális feladatai: Érdemes az első játék előtt kipróbálni kártya helyett színes koronggal. Ha már mindenki számára érthetők a szabályok, akkor játszani élesben a kártyákkal. Figyelni kell a játékosok körmének hosszára és figyelmeztetni őket, hogy ne karmolják le egymást.
  22. Egyéb/megjegyzés: A résztvevők élvezték a játékot és rögzíteni is sikerült az ismeretet: „Mikor csökkenő egy lineáris függvény?”
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Varga Angéla