JÁTÉKRA FEL!

Vadászyné Trepák Ágnes: Húsvéti nyuszi

A játék neve, címe: Húsvéti nyuszi

A játék pedagógiai célja: figyelem, kitartás, észlelés, számlálás, színek felsorolása, kudarctűrés, kétkezes melső dobás, léglabda elkapás gyakorlása,

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Szabadtéri játéknál sík terület keresése, annak tisztázása a gyerekkel, hogy lehetőleg egymás kezébe célozzanak a labda dobásával és próbáljanak figyelni, hogy egymás fejére, arcába ne dobjanak.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő, 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: Annyi labda, ahány 4-5 fős csapat játszik.

Az előkészítés feladatai: Labdákat a helyszínen elhelyezni.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Udvari játéknál segíthetnek a helyszín kiválasztásában, és a labdák odahozásával.

A játék megnyitása, nyitánya: Húsvét előtt, beszélgetünk a nyuszivárásról, ki mit szeretne kapni a nyuszitól. Mi is eljátszhatjuk, hogy nyuszik leszünk és segítünk a Húsvéti nyuszinak a tojások pakolásában, A legügyesebb kisnyuszi lehet mindig a Húsvéti nyuszi, ő dobja a tojást, ami a labda és mondja milyen színű tojást dob, akinek dobja, annak el kell kapnia, majd visszadobnia a Húsvéti nyuszinak. Amikor visszadobta a labdát össze kell zárnia a két tenyerét, mert oda gyűjti a tojásokat. Aki először gyűjt össze 5 tojást, az lehet a következő Húsvéti nyuszi. Igen ám, de a Húsvéti nyuszi néha próbára teszi a kisnyuszikat és záptojást dob, ezért nagyon kell figyelniük a nyuszikáknak, hogy ne próbálják a záptojást elkapni, mert ha szétnyitják a tenyerüket, kihullanak az addig gyűjtött tojások, és kezdhetik előröl a gyűjtögetést.

A játék menete, játékszabályok:Elmondom a kerettörténetet, ha először játszuk, én leszek a Húsvéti nyuszi, ha többedjére, akkor ki is számolhatjuk ki legyen először. A nyuszikák 2-3 méterre félkörben helyezkednek el a Húsvéti nyuszitól, Körülbelül olyan távolságra, hogy biztonsággal el tudják kapni az egymásnak dobott labdát. A Húsvéti nyuszi tetszőlegesen annak dobja a labdát, akinek szeretné és amikor eldobja, mondja hogy piros vagy sárga vagy , hogy milyen színű tojást dob. akinek dobja, az elkapja a labdát, majd miután visszadobta összezárja a tenyerét és számolja, hogy már eddig hányszor kapta el a labdát. Aki ötször elkapta az lehet a Húsvéti nyuszi és ő fogja a többieknek dobálni a tojásokat, tehát helyet cserélnek, és kezdődik előről a játék. Ha a Húsvéti nyuszi, amikor dobja a labdát azt mondja, hogy záptojás, akkor nem szabad elkapnia a labdát annak akinek dobja, mert, ha szétnyitja a tenyereit, kihullanak az addig összegyűjtött tojásai és kezdheti előről a gyűjtögetést.

A játék lezárása: Megdicsérem, milyen ügyes segítő nyuszik és Húsvéti nyuszik voltak, mennyi színű tojást tudtak mondani, milyen ügyesen elkapták a labdát, hogy figyeltek, hogy a záptojást ne kapják el, de ha mégis milyen jót nevettünk és legközelebb jobban figyel majd. A játékot addig játszuk lehetőleg, amíg mindenki lesz Húsvéti nyuszi is.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Addig játszuk, amíg élvezik a játékot, megbeszéljük, hogy ha szeretnék máskor is fogunk ilyet játszani. Eltesszük a labdákat.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet, hogy a Húsvéti nyúl nem színes tojást mond és záptojást, hanem mondjuk csak azt mondja, hogy tojás akkor el kell kapnia a labdát annak, akinek dobja, de ha valami mást mond, pl: bicikli, cékla, füge stb, akkor nem szabad elkapnia.

A játékot lejegyezte: Vadászyné Trepák Ágnes