JÁTÉKRA FEL!

Tőzsér Kinga: Vigyázz a krokodil harap!

A játék neve, címe: Vigyázz a krokodil harap!

A játék pedagógiai célja: Az általam kitalált játék figyelem és koncentráció fejlesztő de legfőbb célja az önfeledtt, szórakoztató időtöltés.

A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Ebben a játékban ha többen játszuk, akkor párt kell cserélni, ezért csak olyan helyen játszuk ahol a gyerekek kényelmesen elférnek, helycserénél nem akadályozzák egymás mozgását ( és nem ütköznek tereptárgyakba).

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény:

Technikai igény: Az alap játékhoz nincs szükség semmilyen speciális eszközre, de amig nem tanultuk meg közösen hozzá a dalocskát, addig azt számítógépről kihangosítva hallgattuk.

Az előkészítés feladatai: Mivel a játékot a szabad játéktevékenység során szerettem volna lejátszani, ezért a csoportszoba játszószönyegén először rendet raktunk a gyerekekkel, hogy alkalmas legyen a hely a balesetmentes játékra. Továbbá beállítottam a számítógépen a meghallgatni kívánt dalt ( YouTube : Kroki a kicsi krokodil ).

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mielőtt lejátszottuk volna először a játékot, a gyerekek megismerkedtek a kicsi Krokival. Nagyon tetszett nekik a dal, többszöri meghallgatásra már együtt is énekeltük a refrént. Mivel önkéntlenül is tapsoltak a zenére, egyszerű is volt a feladat, hogy kiskezükkel utánozzák a krokodil csattogó száját ( ez alkalmat adott egy újabb fejlesztésnek; a ritmus vagy az egyenletes lüktetés kiemelésének! ). Már ez a játékos mozgássor is örömet okozott a gyerekeknek!

A játék megnyitása, nyitánya: A játék nyitányát mindig a felcsendülő már ismerős dalocska jelentette ( Fölébredtem egy tojásból…). Ez a nyitó, vagy inkább hívó zene elég is arra, hogy az a kisgyerek aki játszani szeretne elpakoljon maga után és körbe álljon a csoportszoba játszó szőnyegén. Kerettörténetem : Van kedvetek velem egy kis kiránduláshoz? Elutazunk a Nílus mellé egy kis sétára, megkeressük az éppen kikelt kicsi krokodilokat. De vigyázzatok ám! Mert nagyon huncutok , olyan fürgék mint a nyíl, és ha nem vagytok elég gyorsak bizony megharapja az orrotokat!

A játék menete, játékszabályok:Az általam kitalált és felkínált játék hasonlít a piros pacsihoz, amit szintén nagyon szeretnek a gyerekek. Mivel vegyes korcsoportú csoportban dolgozom ezért először a legegyszerűbb játékszabállyal ismertettem meg a gyerekeket. Először a hívó zenére körbe állnak a gyerekek a szőnyegen, majd mindenki választ magának egy párt. ( Mivel ez egy szabadon választható játék ezért nem törvényszerű, hogy mindig párosan lesznek a játékosok. Ilyenkor értelemszerűen és is részt veszek a játékban.) Ezt követően a párjával szemben állva a kiskezét összeteszi mint a krokodil szája és a középső ujjánál ( ez az orra a krokinak) összeérinti a társa krokodilorrával. És kezdődhet a játék! Az az ügyesebb és gyorsabb aki bekapja a társa krokodilját! Minden próbálkozás után újra összeérnek a krokiorrok. A dal refrénje alatt harapnak a kicsi krokik, de ha a verzét énekeljük mindenkinek párt kell cserélni.

A játék lezárása: A játékot pusztán az élményért játszuk, nem verseny nincs kiesős következménye. Úgy tapasztaltam elég a 3-4 párcsere. A játéknak akkor van vége amikor befejezzük a közös éneklést. A kerettörténetem vége: Én nagyon elfáradtam, úgy látom Ti is. De itt az ideje,hogy visszatérjünk a Nílus mellől az oviba!

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem őket, hogy milyen fürgék és ügyesek voltak! Megkérdezem volt-e olyan akit egyszer sem harapott meg krokodil? A tapasztalatom az volt, hogy nagyon élvezték az erőfitogtatást a fiúk, a kislányok inkább biztonsági játékosok voltak. Az első játék után még a nap folyamán is többször kérték,hogy játszunk krokisat…már ezért megérte!

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk:

A játékvezető speciális feladatai: Csak akkor élvezetes a játék, ha minden résztvevő ismeri a játékszabályokat, és önmagát ( nem sértődik meg, ha valaki ráharap…ez ovis korban gyakori).

Egyéb/megjegyzés: –

A játékot lejegyezte: Tőzsér Kinga