JÁTÉKRA FEL!

Törökné Giczi Anikó: Hókirálynő/hókirály

  1. A játék neve, címe: Hókirálynő/hókirály
  2. A játék pedagógiai célja: Nagymozgás, térérzékelés, esztétikai érzék fejlesztése, fegyelemre, figyelemre nevelés.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A csoportszoba átrendezése a balesetmentes helyszín bíztosítása miatt. (székek, asztalok elrendezése)
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Korona, varázspálca, varázscsengettyű
  12. Technikai igény: Hi-fi, pendrive
  13. Az előkészítés feladatai: A szőnyegen rendet rakunk a gyerekekkel. Asztalok, székek összetolása a minél nagyobb helyszín biztosítása végett. A kellékek előkészítése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Rendrakásban segítség.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Egy ismert mondával kiszámoljuk, hogy ki lesz a hókirálynő vagy hókirály. Kerettörténet: A hókirály/nő besétál a palotájába, leül a trónszékére és elalszik. Addig ti, a hópihék vígan repdestek a palota körül. Táncoltok, ugráltok és nagyon figyeltek a varázscsengettyű hangjára.
  17. A játék menete, játékszabályok: Ha meghallják a gyerekek a csengettyű hangját elkezdenek szaladni. Ekkor indul útjára a hókirálynő a varázspálcájával. Akit megérintett rögtön jégszoborrá merevedik. A szobor már nem mozoghat, nem beszélhet. Nagyon kell figyelni a szobrok kikerülésére. Ha mindenkit elvarázsolt, kiválasztja a neki legjobban tetsző szobrot. Átadja a koronát, és a varázspálcát, és a kiválasztott gyermek lesz az új hókirály/nő. Bemegy a palotába, és ő is elalszik. Közben a csengettyű hangjára felébrednek a hópihék és újra vígan repdesnek. És kezdődik elölről a játék.
  18. A játék lezárása: Ha már úgy látom, hogy fáradnak a gyerekek, nem motiváltak az újabb játékra befejezzük. Kerettörténet zárása: Most pedig a hókirálynő felébreszti a jégszobrokat a varázspálcájával. Táncoljunk egyet együtt. A hókirálynő vezeti a sort. "Itt járt nézd a hókirálynő.." kígyóvonalban megyünk, tekergünk, kanyargunk. A zene végén leülünk a szőnyegre.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdícsérem azokat a gyerekeket, akik betartották a szabályokat. pl. pálca érintésére rögtön megálltak, nem mozogtak, nem beszélgettek. Ügyesek voltatok, hogy nem történt baleset. Figyeltetek egymás testi épségére. Remélem jól éreztétek magatokat. Holnap is eljátsszuk, ha szeretnétek.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ezt a játékot aztán minden évszakban el lehet játszani. Tavasszal a tavasztündér varázsolja elő a virágokat a földből. Ősszel az ősztündér varázsolja a különböző terméseket a saját fájához.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékvezető szólaltatja meg a varázscsengettyűt. Figyelni kell a játékszbályok betartására.
  22. Egyéb/megjegyzés: Nagyon megszerették a gyerekek ezt a játékot. Szívesen bújnak a hókirály/nő szerepébe.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Törökné Giczi Anikó