JÁTÉKRA FEL!

Törökné Gál Judit: Csillag Boris

  1. A játék neve, címe: Csillag Boris
  2. A játék pedagógiai célja: daltanulás, ritmusérzék fejlesztése, egymás elfogadása a páros táncnál, jobb és bal irány gyakorlása
  3. A játék jellege: Csoport vagy párképző
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A talaj ne legyen egyenetlen.
  6. Résztvevők száma: 21-30
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: nincs
  12. Technikai igény: nincs ( esetleg a daltanuláshoz magnó és hanghordozó, ha a játékvezetőnek nem biztos az énekhangja.)
  13. Az előkészítés feladatai: a dal szövegének hallás utáni memorizálása (mozgás nélkül, nyugalmi helyzetben 1-2-szer), majd helyben járással megéreztetni a ritmusát.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mindenki leülve hallgatja végig a kerettörténetet, memorizálja a dalszöveget. A tényleges játékhoz való felállás önkéntes. Ha véletlenül páratlan az önként jelentkező, akkor a játékvezetőnek, vagy a segítőjének is be kell állnia.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A kerettörténet után a játék menetének ismertetése. Jobb, bal irány tudatosítása.
  17. A játék menete, játékszabályok: : A gyermekek kettős körben állnak kézen fogva. A külső kör jobbra, a belső kör balra indul, a dal első versszakának éneklése közben ritmusra lépnek. A versszak végén megállnak, elengedik a kezüket, és mindenki a kör közepe felé fordul. Ezzel egyidőben a külső, illetve a belső kör egymás mögé ért tagjai állnak párba ( ez véletlenszerű), és magasra tartott kezüket megfogják. A második versszak ritmusára a külső tanuló maga felé fordítja a belső körbéli párját, egyszer jobbról, egyszer balról, amíg a szöveg tart.
  18. A játék lezárása: Amikor 5-6-szor sikerült a gyerekeknek mindig mással párba kerülni, a játékvezető leállítja a játékot.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Mindenkit érdemes megdicsérni, aki végig játszotta a játékot. Mivel ebben a játékban nincs verseny, a játék élményéért játszatjuk. Érdemes megkérdezni, ki hogyan érezte magát, mikor örült a legjobban, kivel szeretett párban állni, esetleg mi feszélyezte.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Körben járás helyett egy lépéses, illetve kétlépéses csárdással táncolnak, a kör közepén áll egy tanuló, ő magának választ párt, s ők a kör közepén táncolnak. A választott tanuló marad a kör közepén, legközelebb ő választ párt.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Tiszta énekhang a daltanuláshoz, vagy énekelni tudó segítő felkérése.
  22. Egyéb/megjegyzés: Dalszöveg: 1.vsz. Csillag Boris tudom a nevedet, Érted vagyok halálos beteged. Vesd rám, rózsám, fekete szemedet, Úgy tudják meg, hogy szeretsz engemet. ( a sor végére állnak meg, és fordulnak a kör közepe felé párban) 2.vsz. Konkoly levél, tiszta búza (jobbra-balra) majd kinyílik a viola (jobbra-balra) a violát akkor szedik (jobbra-balra) mikor reggel harmat esi (jobbra-balra)
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Törökné Gál Judit