JÁTÉKRA FEL!

Torday Andrea: Tojáslopós

  1. A játék neve, címe: Tojáslopós
  2. A játék pedagógiai célja: Koncentráció, mozgás- és figyelemfejlesztés. Hallásfejlesztés, társak felismerése hangjuk alapján.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Mivel zárt helyen, tanteremben történik a játék, így figyelni kell a padsorok közötti szabad átjárhatóságra, akadályozó tárgyak áthelyezésére ( pl. iskolatáska,tornazsák) illetve figyelmeztetni kell a gyerekeket, hogy véletlenül se tegyék ki a lábukat, nehogy elessen társuk.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Tábla, kréta, papírtojások, táblagyurma, székek ( vagy 1 szék és ülőpárnák), nyuszi és róka jelmez.
  12. Technikai igény: Minden résztvevőnek nem nyikorgó szék vagy ülőpárna. Minden esetben 1 szék a nyuszinak. Zárható ajtó ( a játéknak feltétele a csend)
  13. Az előkészítés feladatai: Technika órán a gyerekek elkészíthetik a játékhoz szükséges színes húsvéti papírtojásokat. Én készítem a szereplők jelmezeit. ( nyúl,róka)
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Segítenek a gyerekek felrajzolni a kosarat, felrakni a húsvéti tojásokat a kosárba. (Amennyiben nem a tantermünkben vagyunk, akkor az ülőpárnák kiosztása)
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Magyar óra végén, a húsvéti olvasmányok feldolgozása, már motiválta a gyerekeket. Ennek az órának az utolsó feladata volt a Tojáslopós játék. Jutalomként kapták a gyerekek és ez egyben a tanóra levezetése is volt. Egy kerettörténettel indítottam a játékot. A játék kerettörténete: A húsvéti nyuszinak az éjszaka során az a feladata, hogy megőrizze a frissen festett húsvéti tojásokat, amiket a ravasz róka el szeretne lopni vacsorára. A nyuszinak nagyon kell hegyezni a nyuszifüleit, hiszen éjszaka van és nehéz a sötétben ébren őrködni. Ha a rókának a terve sikerül, úgy a gyerekek másnap húsvéti tojás nélkül maradnak és a locsoló lányok sem tudnak a fiúknak festett tojást adni. Keressük meg ki az igazán jó fülű nyuszi, aki megőrzi a tojásokat!
  17. A játék menete, játékszabályok: Első lépésben közösen kiválasztottuk a játék kezdő szereplőjét, a húsvéti nyuszit,önkéntes jelentkezés alapján. A játékban nem volt kötelező részt venni. Viszont aki nem szeretett volna játszani, annak feladatot adtam. Nekem segített az ellopott tojások beszedésében. Majd segítettek a gyerekek a szereplő beöltöztetésében, tojások felrakásában, akadálymentesítésben és megnéztük van-e nyikorgó szék. Mindenki a helyére ült, majd megbeszéltük a szabályokat és azok betartásának fontosságát. A játék menete: A kiválasztott nyuszi bekötött szemmel ül a tojásos kosár előtt. Nem lát, csak a hallására támaszkodhat. A többi játékos csendben ül a helyén. A játékvezető hang nélkül, csak rámutatással kiválaszt az ülő játékosok közül egy gyereket, aki a róka lesz. Ő a nyuszi felé osonás közben halkan az arcára helyezi a róka maszkot, ami félúton az asztalon van, majd közelebb lép a nyuszihoz, és azt megkerülve megpróbálja ellopni az egyik papírtojást. Ha ez sikerül neki, akkor megnyerte a tojást, helyet cserélhet a nyuszival és ő lesz az új nyuszi. Újabb játék indul. A róka álarc ismét az asztalra kerül, az új, kijelölt rókának megint menet közben kell csendben felvennie. Ha az osonás közben a nyuszi zajt hall, akkor leállíthatja a rókát, megkérdezi: Állj! Ki vagy? Ekkor a rókának rókahangon válaszolnia kell: Én vagyok! Ha a nyuszi felismeri osztálytársa eltorzított hangját, akkor ügyes volt, megmaradt a tojás és ő marad nyuszinak. Új rókát választunk. Ha a nyuszi nem ismerte meg a rókát hangja alapján, úgy az folytathatta az útját, ellophatott egy tojást és helyet cserélt a nyuszival. Innen indulhatott a következő játék. A játékba bármikor beállhat az a kisgyerek aki addig csak nekem segített, ha kedvet érez hozzá. Játékszabályok: A nyuszinak ülve kell figyelnie a közeledő rókát. Nem leselkedhet a szemét takaró masni mögül, tényleg csak a fülére hallgathat. A rókának kötelező útközben felvennie a maszkot és megállnia, ha a nyuszi felszólítja erre. Csak eltorzított hangon válaszolhat és csak annyit mondhat, hogy: Én vagyok! A többiek nem zavarhatják zajongással a szereplőket és még véletlenül sem akadályozhatják a rókát azzal, hogy kiteszik a lábukat elé.
  18. A játék lezárása: A játék addig tart, ameddig az összes tojás elfogy. Ha ez nem sikerül, akkor a tanóra vége közeledtét jelentő jelzőcsengetésig. Nem választunk új rókát. Megszámoljuk hány tojást sikerült megőriznie a húsvéti nyuszinak. Elpakoljuk a kellékeket és visszaállítjuk a rendet a tanteremben.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A végén megbeszéltük, mi tetszett a játékban a legjobban illetve, hogy sikerült-e a szabályokat mindenkinek betartani? Nem hirdettünk eredményt, hiszen a játék öröméért játszottunk. Szóbeli dicséretet kaptak azok, akik aktívan vettek rész a játékban.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ez a játék, már a szeptemberben többször játszott Szőlőpásztor játék továbbfejlesztett változata volt. Akkor nagy sikert aratott, így most aktualizáltam a húsvéti ünnepkörre. Mivel úgy érzem, még mindig érdekesnek találták az osztály tanulói ezt a játékot, decemberben megváltoztatva a kerettörténetet játszhatjuk ismét. Csak itt majd a Mikulásnak kell csomagokat becsempészni egy alvó kisgyerek ablakába.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A csend fenntartása.
  22. Egyéb/megjegyzés: A játékról készült képeket külön küldöm.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Torday Andrea