A játék neve, címe: Keresd a megfelelő formát! Legyél építész!
A játék pedagógiai célja: A gyermekek számára a játék az élményszerzés legfőbb forrása. A közös játékkal az egymásra figyelés,a másik elfogadása,a gondolkodás képességének fejlesztése a cél.Tevékenykedés közben értékes tapasztalatokra tesznek szert ,ezáltal fejlődik tudásuk.Megfigyelőképesség fejlesztése,koncentrációs képesség erősítése.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Szőnyeg felhajtása, eltevése. Legó kosár helyrepakolása.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Csoportszobában található dupló legó.
Az előkészítés feladatai: A gyerekekkel közösen szétválogatjuk a játékhoz szükséges legójátékokat.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Játék szeretete, kíváncsiság, közös pozitív élmény szerzése, egymás biztatása,motiváció, logikus gondolkodás, képességfejlesztés.
A játék megnyitása, nyitánya: Szeretnétek egy jót játszani a legókkal? Segítsetek kiválogatni különböző színű és formájú legókat,amit elosztok köztetek úgy ,hogy mindenkinek mindenből ugyanannyi legyen. Van egy háza mindenkinek, abba tegyétek bele a legókat. Közösen fogunk építeni.Letakarom az enyémet egy terítővel, majd ha le veszem és tapsolok, nektek ugyanazt kell megépíteni amit az én táblámon láttok.
A játék menete, játékszabályok:A gyerekek azonos számú és színű legókat kapnak. Mindenki a parkettán előre elkészített négyzetlapokba helyezi a saját legóit ,és a négyzetlapja mellé áll.Nekem is van egy lapom,amire ráfogom helyezni a feladatot, amit meg kell csinálni.Kezdetben kevés számú elemmel(4db), majd ha jól megy ,lehet emelni egészen 6-7 elemig, illetve a gyerekek fejlődési szintjének megfelelően építményt (egymásra épített legó)létrehozni.Tapsra meg kell nézni az én táblámat, és kirakni annyi legót a négyzetlapja elé amennyit az enyémen lát. A gyorsaság is számít.
A játék lezárása: Az a cél, hogy az általam kirakott építményt minél hamarabb rakják ki. Az győz aki elsőnek készül el.A játék addig tart ,amíg van kedvük,és élvezik.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megbeszéltük, ki hogyan erezte magát. Mi tetszett a játék során? Volt e valami ami nehézséget okozott? Az elmondottak alapján mindenki jól érezte magát. R. nehezményezte, hogy a fiúk gyorsabbak voltak mint ő.Megbeszéltük, lányok körében is ki fogjuk próbálni, ha majd többen leszünk az óvodába.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A továbbiakban annyit változtatok rajta, hogy aki a leggyorsabb a következő körben az ő építményét készítjük el. Ösztönözve a többieket is a sikeres és eredményes játékra.A gyerekek ötleteit is szívesen kipróbálom.
A játékvezető speciális feladatai: Elvezni kell a játékot. Megfelelő instrukció adása, Ráhangolódás, Megfigyelőképesség fejlesztése. A gyerekek jól motiválása,érdeklődés felkeltése.
A játékot lejegyezte: Tarné Balogh Mária