JÁTÉKRA FEL!

Takács Réka: Ritmusharc

  1. A játék neve, címe: Ritmusharc
  2. A játék pedagógiai célja: Ritmikai elemek fejlesztése 2 negyedes ütemben
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosokat játék előtt figyelmeztetni kell, hogy a játék hevében se okozzanak társaikban kárt, illetve a földön ülő társaik se sérüljenek az előforduló mozgások következtében
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Nincs szükség kellékre a játék során
  12. Technikai igény: A játéknak technikai igénye nincs.
  13. Az előkészítés feladatai: A játék területének előkészítése, akadálymentesítése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előfeltétele, hogy a játékos ismerje a két negyedes ütemben elhelyezkedhető ritmusképleteket, és ezek variációit.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játékosoknak körbe kell állniuk és közös éneklés után figyelniük. A játék szabályos levezetéséhez, át kell beszélnetek, hogy egy ütemben milyen ritmusképletek szerepelhetnek: pl tá-titi, vagy szün-tá, titi-titi, táá, szinkópa, szü-ti-tá. Mondd el a játékszabályt
  17. A játék menete, játékszabályok: A kör közepén álló személy a metronóm, tapsával ő szabályozza a játék tempóját, ezt mutasd is be. Feladat, a megadott tempóban egy két negyedes ütemnyi ritmus elmondása úgy, hogy időben mondja, ne siessen-ne késsen és a tanulók egymás után következzenek a körben. A körben álló játékosok a harcosok, akik a végső győzelemért küzdenek. Minden esetben a metronóm hivatott eldönteni, hogy ki esett ki a játékból! A három fő szabály: • Tempóban kell mondanod a ritmust • Nem mondhatsz sületlenséget(mert a játék hevében ez előfordul) • Ha késve mondod a ritmust, vagy korábban-tehát belebeszélsz a társad ritmusába kieesel Aki kiesik a játékból, leül a földre, ő innentől csak nehezíti a metronóm munkáját, hiszen az aktív játékosokon kívül, a passzívakra is figyel, ha akar, ha nem. Így ők bástyát képeznek a játékban, fontos, hogy ne mozogjanak semerre, mert ellehetetlenítik a játékot. A játékot lassú próbakörrel kezd, hogy megérezzék, figyelniük kell egymásra, a tempóra és a ritmusokra is, azt ki kell gondolniuk előre. Így az első pár kör lassú tempójú. A játék a harmadik körtől gyorsul, mert a tempóhoz gyorsan alkalmazkodik a játékos agya és nem lesz kieső. Amikor már kellő számú játékos esett ki, a metronóm is álljon a körbe, mert nem fog tudni a megfelelő tempóban forogni és követni a játékosokat. A legvégén a két ember párbajában muszáj szabályozni milyen ritmus szerepelhet és milyen nem, különben végtelen játék lesz. A metronóm személye igény szerint játék közben is cserélhető, ügyelned kell, hogy olyan személy legyen a metronóm, akinek stabil ritmusérzéke van.
  18. A játék lezárása: A játék lezárása az a pillanat, amikor az utolsó két játékos is megvívott egymással.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Mindenképpen dícsérettel jutalmazunk, és felhívjuk a figyelmet, hogy itt sohasem a tehetség alapján lesz nyertes, ez koncentrációs játék. Fontos mindig emlékeztetni a tanulókat, hogy a metronóm szerepe a legnehezebb, így ő már egy nyertes
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A lehetséges továbbfejlesztések között szerepel, hogy a játék során bizonyos ritmusképleteket kizárunk, pl tá-tá, vagy titi-titi, így ezek mondása esetén is kizárás jár. Illetve, hogy bizonyos ritmusok bizonyos mozgásokkal járnak együtt, pl, ha valaki tá-t mond, leguggol, vagy az orrát fülét, hasát fogja, felugrik, a combjára csap. Ezek variációi, gyakorlatilag végtelenek, függ a játékosok korától, és hogy a metronóm mennyire tud még erre is figyelni. Lehetséges nehezítés még: Labda továbbítása ritmusban.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Mivel a folyamatosan gyorsuló játék felpörgeti a tanulók adrenalin szintjét, ügyelnie kell, hogy a metronóm maradjon a döntő személy, illetve, hogy az álló játékosok nehogy a lendület hevében eltapossák a kiesetteket.
  22. Egyéb/megjegyzés: Nagyon szerethető stratégiai játék, ahogy észleltem, igyekeznek a játékosok olyan ritmusképleteket választani, ami a társukat összezavarja (egy szinkópa után nehéz időben érkezni)
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Takács Réka