JÁTÉKRA FEL!

Szurkos Kincső Mária: Pingvinbál

  1. A játék neve, címe: Pingvinbál
  2. A játék pedagógiai célja: Együtt játszás, türelem, figyelem-fegyelem, társas kapcsolatok, problémamegoldó képesség fejlesztése, egyensúlyérzék fejlesztése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő nagy tér kiválasztása, ahol kényelmesen elférnek a gyerekek és kb 1 méter távolság van közöttük, figyelem felhívása a szabályok betartására.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: zenelejátszó, bármilyen gyerekdal, kedvenc dal lemezen, A4 méretű papír, nagy méretű lepedő, vagy szőnyeg
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmilyen különös technikai eszközre, a csoportszobában megvannak a megfelelő feltételek.
  13. Az előkészítés feladatai: Sarkvidéki állatok témahét keretén belül játszottuk ezt a játékot. A játék eljátszása előtt sokat beszéltünk a pingvinekről. Megfigyeltük életmódjukat, kinézetüket, mozgásukat, utánoztuk a mozgásukat. A csoportszobában megürítettük a szőnyeget, elpakoltunk mindent, ami veszélyes lenne játék közben.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyerekek segíthetnek a megfelelő tér előkészítésében, főleg ha többen vannak, és nagyobb térre van szükség együtt pakolhatják össze a székeket.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Elsőként fontosnak tartottam, hogy a testrészeinket bemelegítsük, ezért egyszerű tornagyakorlatokat alkalmazva pingvintornát tartottunk körben, majd megkértem a gyerekeket, hogy utánozzák a pingvinek mozgását is helyben.
  17. A játék menete, játékszabályok: Figyelem felkeltése: Meghívót kaptunk egy pingvinbálba a Sarkvidékre. Ezért megkértem őket, hogy induljunk el a pingvinbálba, de azt is elmondtam indulás előtt, hogy itt vannak bizonyos szabályok, amelyeket be kell tartani. Mert, aki nem tartja be, annak el kell hagynia a bált. Oda, csak úgy engednek be, ha mi is úgy viselkedünk, ahogyan a pingvinek! A csoportban levő szőnyeg lesz a víz. Ezután ismertettem a szabályokat! 1. Olyan testtartást és mozgást kell a játék végéig alkalmazzanak, mint a pingvinek. Ezt ki is próbáltuk. 2. Zenére indul a csapat a pingvinbálba. Körben totyognak a szőnyeg szélén,vagyis a vízparton, egymásra odafigyelve. Amikor sípszót hallanak, akkor azt jelenti, hogy valami veszély fenyegeti őket, ezért be kell gyorsan ugorjanak a vízbe.(szőnyegre) Le kell bukniuk a víz alá (leguggolnak és a fejüket lehajtják). Ha elmúlott a veszély, csak akkor állhatnak fel. De mivel vízben vannak ezért, csak jégtömbökre állhatnak fel! 3. A játékvezető ekkor A4 méretű papírt oszt ki, ezek lesznek a jégtömbök, amelyekre rá kell állniuk a gyerekeknek. 4. A jégtömbökön tudunk csak részt venni a pingvinbálban, mivel, nem tudjuk, hogy a parton milyen veszély fenyegethet! De nagyon kell figyelni, hogy tánc közben, nehogy lelépjünk a jégtömbről! 5 Ezután ha meghallják a zenét, indulhat a tánc!!! De ha megáll a zene, akkor azt jelenti, hogy csendben, mozdulatlanul kell állni a jégtömbön, nehogy valaki észrevegyen!
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha a zene véget ért.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játékosokat, hogy betartották a szabályokat. Nagyon figyelmesek és fegyelmezettek voltak végig. Vigyáztak egymásra, odafigyeltek egymásra. A gyerekek nagyon lelkesek voltak, sikerült együtt játszaniuk, a szabályok betartásával. Sikeres játéknak bizonyult, a további napokban is kérték, hadd játszhassanak egymással.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Tánc közben el kezdenek olvadni a jégtömbök. Vagyis félbe kell hajtani a lapot, vagy negyedbe és úgy kell megoldaniuk a táncolást. A pingvinbálban úgy is táncolhatunk, hogy az összehajtott papírlapokat felhasználhatjuk és készíthetünk összegyűrve pingvintojásokat. Amelyeket a lábunk között totyogva kell szállítani, amikor a zene szól, vagy úgy táncolni, hogy az ne guruljon el.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékszabályok ismertetése fokozatosan haladva, hogy mindenki megjegyezze. Ha valaki elfelejtené időközben, akkor figyelem felhívása a szabályra. A zene irányítása.
  22. Egyéb/megjegyzés: A gyerekeknek nagyon tetszett ez a játék, még nagyon sokszor kérték, hogy játsszuk el. Szabad játék időben is arra lettem figyelmes, hogy egy kisebb csoportban játszódtak, a zene helyett énekeltek, vagy tapssal jelezték mikor kell mozdulatlanul állni. Az eddigi tapasztalatok alapján a nagycsoportos gyerekek érdeklődve játsszák, és szeretik játszani a játékot.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Szurkos Kincső Mária