A játék neve, címe: Fagyás, olvadás.
A játék pedagógiai célja: Figyelem, koncentráció, gyors reagáló képesség fejlesztése. Mozgáskoordináció fejlesztése.
A játék jellege: Energetizáló
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Szervezési feladatok elvégzése a biztonságos játéktér megteremtéséhez. Egymásra való odafigyelés, az ütközések elkerülése érdekében szétszórt, de egyirányú futás a játéktérben, egymástól a megfelelő távolságban elhelyezett eszközök körül ( kb.80-100cm)
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: lépegető sziget/ babzsák/ hulahopp karika
Az előkészítés feladatai: Teremrendezés: a terem akadálymentesítése. Előkészíteni a játékosok számának megfelelő mennyiségű lépegető szigetet, elhelyezni a játéktérben.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Beszélgetés a víz halmazállapot változásairól a hő hatására. Mi történik akkor, ha a jég megolvad, mi lesz belőle? A megnövekedett vízszint elől magasabb pontra kell menekülnünk. Keressünk és alakítsunk ki ilyen kimagasló szigeteket a meneküléshez! A szigetek elhelyezése a játéktérben.
A játék megnyitása, nyitánya: Ismertetni a mondókát, amire figyelniük kell a gyerekeknek. „Megy a hajó, meg is áll, így kiállt a kapitány: Fagyás/ Olvadás!”
A játék menete, játékszabályok:A játékosok a játéktéren belül, a szigetek körül szaladnak (hajóznak) egészen addig, amíg a játékvezető a mondóka után el nem kiáltja magát, hogy „Fagyás!” vagy „Olvadás!”. Ezután annak megfelelően reagálnak a gyerekek, hogy mit hallottak. Ha fagyást hallanak, akkor megdermedve, mozdulatlanok maradnak, ha pedig az olvadást hallották, akkor egy magasabb pontra, egy-egy lépegető szigetre menekülnek. Ha megmozdulnak, eltörhetnek, hiszen jégből vannak, kiesnek a játékból. Ha nem sikerül időben találni maguknak egy szigetet, ugyancsak kiesnek a játékból. A szigetek száma csökkenni fog a játék során, tehát nem biztos, hogy minden gyereknek sikerül a víz elől elmenekülnie.
A játék lezárása: Az a játékos nyer, aki a legfigyelmesebb utas volt, aki utolsóként marad a hajón.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a játékosokat, megköszönöm a részvételt. Megbeszéljük, hogy a nyertesünk milyen tulajdonságai miatt nyert? Fontos a gyorsaság is, de a legfontosabb az, hogy figyeljen a kapitányra és tegye azt, amire felhívta a figyelmet.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha a résztvevők már ismerik a játékot, akkor átvehetik a játékvezető szerepét is, kiáltás helyett jelezhetnek különböző zászlók felemelésével, előre egyeztetve, hogy melyik zászló jelzi a fagyást és melyik az olvadást? Itt a mondóka vége az „ így jelez a kapitány” lesz. Ez nagyobb odafigyelést fog jelenteni a játékosok részéről a balesetek elkerülése miatt is, a játékvezetőnek pedig az egyeztetés miatt.
A játékot lejegyezte: Szűcs Anett