JÁTÉKRA FEL!

Szirmai Judit: Csapatban az erő !

A játék neve, címe: Csapatban az erő !

A játék pedagógiai célja: A játékosok kreativitásának fejlesztése, a csapatmunka, együtt gondolkozás fejlesztése

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívtam a gyerekek figyelmét, hogy a futásos feladatoknál ne ütközzenek, úgy alakítottam ki a pályát, hogy legyen elég helyük kikerülni a másikat.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 15+ perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: három ugrókötél, 15 plüss játék, 50 dobókocka, 1 jenga játék, 2×48 darabos puzzle , 7 darabos tantrix játék, 1 logikai tologatós kirakós, 2 tollasütő, 8 különböző kis méretű labda, 2 vödör, 6 összerakós puzzle- szivacs gyerekszőnyeg darab, 3 asztal,

Technikai igény: 3 asztal és a kellékek

Az előkészítés feladatai: A feladatokhoz szükséges kellékek kihelyezése a gondosan megtervezett pályán.

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A résztvevőket szándékosan nem vontam be az előkészítésbe, de nézhették azt. Nem akartam, hogy előre tudjanak gondolkozni a megoldásokon, ugyanakkor a sok eszköz nagyon felkeltette az érdeklődésüket !

A játék megnyitása, nyitánya: Kerettörténet:” Három barátnő eltévedt az erdei kiránduláson és sajnos a gonosz Miss.Boszi területére keveredtek. Ő csak akkor adja vissza a szabadságukat, ha 15 perc alatt teljesítik a 9 állomásból álló, nagyon nehéz pályát ! ” A három gyerekkel végigmentünk minden állomáson és ismertettem a feladatokat. Volt futásos, ugróköteles, ügyességi és logikai feladat is. Ezt követően tájékoztattam Őket, hogy kapnak 10 percet, hogy megbeszéljék a taktikát, hiszen nem mindegy, ki mit csinál, csapatmunkára van szükség, hiszen hármuknak kell megoldani mindent 15 perc alatt ! Meg is beszélték a dolgokat, mindenki oda ment a kezdéshez, ahova akart ! Sípszóra indult a játék, meg a stopper !

A játék menete, játékszabályok:A kilenc feladatot együtt kellett megoldani, tehát fel kellett osztaniuk a feladatokat egymás között ! Mivel volt egy 7 éves és 2 14 éves, egyáltalán nem volt mindegy, hogy gondolkoznak ! Bármikor változtathattak játék közben is a taktikán, figyelniük kellett egymást is a 15 perc során, hol lehet esetleg másodperceket nyerni. A feladatok: 1. 15 plüss egyesével való átvitele a kb.20 méterre lévő másik dobozba. 2. összesen 200 ugrókötél áthajtás, mindegy ki mennyit csinál 3. tollasütőn labdák áthordása a másik vödörbe, ami kb.8 méterre van, 4. egy jenga-torony összeépítése, 5. 50 dobókockával kellett hatost dobni. Amelyikkel sikerült, azt félre lehetett tenni, 6.,7.- puzzle kirakós feladatok, 8. logikai tantrix játék 8 darabbal, 9.egy tologatós-kirakós játék

A játék lezárása: A gyerekek végig csinálták a feladatot, ezt követően jöttünk össze egy megbeszélésre. Tájékoztattam őket,hogy 2 perccel túllépték az időt, ezért közösen el kell gondolkoznunk, mik voltak a hibák, hol lehetne időt nyerni, mit kellett volna máshogy csinálni ? Nagyon jó meglátásaik voltak, én is segítettem. Kis pihenő után újra megpróbálták az egészet és nagyon izgalmas versenyzés után 14 perc 54 másodperc alatt sikerült is a pálya teljesítése !

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Előre megbeszéltük, ha sikerül a feladat, másnap egy közös fagyizással ünneplünk majd. A második kör után összefoglaltuk, mit csináltak másként, hol nyertek időt és esetleg mivel lehetett volna további másodperceket spórolni.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A további variációk száma végtelen, hiszen az időt is lehet változtatni és a feladatok számát is növelni, vagy csökkenteni.

A játékvezető speciális feladatai: A fő cél természetesen az volt, hogy a gyerekeknek sikerélménye legyen és győzzenek a játékban ! Ezért amikor már láttam, hogy veszélyben a siker, én is adtam jó tanácsokat, illetve az egyik logikai feladatnál adtam egy kis segítséget.

Egyéb/megjegyzés: A játékot a gyerekek is nagyon élvezték és a közös tervezgetés, gondolkozás és játék még jobban összehozta a barátnőket !

A játékot lejegyezte: Szirmai Judit