JÁTÉKRA FEL!

Szimáné Brandtner Beáta: Szabadulj a karácsonyi gömböktől!

A játék neve, címe: Szabadulj a karácsonyi gömböktől!

A játék pedagógiai célja: A résztvevők mozgásigényének kielégítése, játék kedv felkeltése, fokozása. A tér- és testhatárok észlelése, érzékelése.

A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló

A baleseti kockázat szintje: közepes

Szükséges biztonsági intézkedések: A terem elrendezése, a szabályok ismertetése, megbeszélése.

Résztvevők száma: 8-14 fő, 21-30 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: Tornapad, színes műanyag labdák, síp, kis csengő

Technikai igény: Tornapad, teremben kötél vagy kicsi öltözőpad.

Az előkészítés feladatai: Berendezem a helyszínt a dajkanéni segítségével tornapad elhelyezése, labdák előkészítése.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Megnézünk egy jelenetet a A Grincs meséből, megbeszéljük, hogy ő nem szereti a karácsonyt, persze mi nagyon és ezért akarjuk elárasztani a Grincs otthonát színes karácsonyi gömbökkel.

A játék megnyitása, nyitánya: A játék szabályainak megbeszélése, visszakérdezése és meghallgatása egy gyermektől.

A játék menete, játékszabályok:Kétegyenlő csoportra osztom a gyerekeket. Az egyik csapat kap kis zöld Grincs sapkát, a másik csapat nem, mert ők a gyerekek, akik a Grincsnek dobálják a színes karácsonyi gömböket, hogy megszerettessék vele a karácsonyt. Olyan gyorsan dobáljátok, hogy mindig legyen gömb nála, míg a Grincs csapat folyamatosan visszadobálja, mert nem akarja ünnepelni a karácsonyt. Bárhogy dobhatjátok a labdát alsó dobás felső dobás, két kezes dobás a lényeg hogy szabaduljatok meg inél többtől. A játék karácsonyi csengőszóra indul, és egy sípszó jelzi a végét(mert a játék hevében már nem igen hallanák meg a csengőt) addig, míg meghalljátok mindegyik csapat a másik térfelrére dobálja a labdákat. Az a csapat nyer, akinek a térfelén kevesebb labda marad a játék végére. Nagyon figyeljetek önmagatokra és egymásra a játék alatt nem megyünk egymásnak, nem borítjuk fel a másikat a labdáért, és a padra sem lehet felállni, mert eltalál könnyen egy repülő labda, megbillensz és leesel véletlen. Mindenki értette a játék menetét? Mond el nekünk XY hátha nem jegyezte meg valaki. A játékot legalább kétszer játsszuk, hogy legyen vissza vágó, és cserélhetjük a sapkát is, hogy kipróbálhassa mindenki.

A játék lezárása: A játék öröméért játszunk következmény nélkül, a győztesek apró jutalmazást kapnak (megtapsoljuk őket). A labdák összeszedése közösen.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Meg dicsérem a játékosokat, köszönöm, hogy részt vettetek benne. Hogyan érezték magukat, tetszett nektek ez a játék?

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet nehezíteni ha csak a piros labdákat kell vissza dobálni. De minden évszakban használható aktuálisan a témához pl. alma..stb.

A játékvezető speciális feladatai: A játék előtt megismertetni a keret történetet, megnézni a mesét, kipróbálni a labdadobást több féle képpen alsó, felső, egykezes vagy kétkezes dobásokat.(de ezt már ismerik).

Egyéb/megjegyzés: Eddigi tapasztalatok szerint a résztvevők szeretik ezt a játékot.

A játékot lejegyezte: Szimáné Brandtner Beáta