JÁTÉKRA FEL!

Széplaki Judit: Dobd el, kapd el!

  1. A játék neve, címe: Dobd el, kapd el!
  2. A játék pedagógiai célja: ügyesség, koncentráció, figyelem, fejlesztése, együttműködés készségének erősítése
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Közepes
  5. Szükséges biztonsági intézkedések:
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: piros és kék pöttyös labdák, annyi kék pöttyös, ahány fiú játszik, és annyi piros pöttyös ahány lány játszik, lehetőleg fele-fele arányban, 2 db hosszú pad
  12. Technikai igény: padokat elhelyezni egymással párhuzamosan néhány méter távolságban (Kb 2-3m)
  13. Az előkészítés feladatai: az eszközöket kikészíteni, előkészíteni a tornateremben, padok kihelyezése, labdák a labdás kosárban betolva a tornaterembe, majd labdák kiosztása
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: erősebb, ügyesebb fiúkat megkérni a padok vitelére, kihelyezésére irányítással, labdás kosár begurításához az előtérből a tornaterembe szintén két gyermek tud segíteni, labdák kiosztásakor egyenként jönnek kivenni egy kék vagy piros pöttyös labdát nemek szerint meghatározott módon
  16. A játék megnyitása, nyitánya: gyermekeket felkészítem és inspirálom a jó hangulatú játékra lelkesedéssel és vidám, energikus lendülettel indítva, illetve néhány ösztönző mondattal: „Mivel tudom, hogy szeretitek a labdás játékokat, gondoltam játszunk egyet.” „Hoztam nektek egy új labdás játékot.” vagy „Most játszani fogunk egy nagyon jó labdás játékot.” „ Izgalommal várom, hogy máris megkezdjük.” „ Előtte elmondom a játékszabályt.”
  17. A játék menete, játékszabályok: Felálltok a kihelyezett két pad mögé szétosztva, fiúk-lányok vegyesen. Erre az oldalra áll 4 fiú, 4 lány, a másik oldalra szintén 4 fiú és 4 lány, a lányok kezében piros pöttyös labda, a fiúk kezében kék pöttyös. Jelre átdobjátok a labdákat egymásnak a másik oldalon, a pad mögött állókhoz, és a feladat, hogy először a lányok csak piros labdát kaphatnak el, fogadhatnak, a fiúk kéket. Jelre kezdünk és jelre fejezzük be, a jel ha szólok, hogy Rajta és Vége. Most nehezítjük a játékot, és jelre induláskor az ablak felöli oldalon állók közül a fiúk kéket, a lányok pirosat dobnak el és kapnak el, de a túloldalon, a polcos felöli oldalon állók közül a lányok pirosat dobnak el és kéket kapnak el, a fiúk kéket dobnak el és pirosat kapnak el. Kiesik az, aki nem a megfelelő színűt kapja el, és leül a kispadra. Majd megfordítjuk a játékot, és fordítva játsszuk, azaz ugyanez a feladat, csak most az ablaknál lévő oldalon álló figyel, hogy pirosat dob el és kéket kap el, és fordítva.
  18. A játék lezárása: az időtartam letelte után a játék befejezésekor jelzek, hogy vége a játéknak, ami egyben a lezárása is, majd helyére tesszük az eszközöket.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: a játék leállítása után megkérdezem, hogy hogy tetszett a játék, jól érezték-e magukat, játsszuk-e máskor is stb., megdicsérem őket.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: egyik oldalon csak piros labdák, a másik oldalon csak kékek, a cél, hogy az átdobott labdák minél jobban a túloldalon maradjanak, és a saját oldalon minél kevesebb saját színű labda maradjon, azaz piros vagy kék, a játék leállításakor nézzük meg, hogy melyik oldal- csapat nyert, az nyert, akinél kevesebb saját színű labda maradt. Vagy lányok csak piros labdát dobhatnak és a túloldalon csak lányok csak piros labdát kaphatnak el, míg a fiúk csak kéket, és fiúk is csak fiúknak dobhatják át a labdájukat.
  21. A játékvezető speciális feladatai: megfelelő szervezés, megfelelő irányítás, egyértelmű utasítások és játékszabályok, menet közbeni segítő jelzések, irányítások, megfigyelés, oldalról, jól látható helyen, jól átláthatóságot adva a résztvevőkre és a játékra, védelmi szabályokra figyelem felhívása, hogy egymásra vigyázva, óvatosabban játszanak, dobjanak, mert nem kidobós játék, nem egymás megdobása a feladata, hanem a labda átdobása a másik térfélre, illetve elkapása.
  22. Egyéb/megjegyzés: a játékot nem saját csoportosaimmal játszottam, mert nekem jelenleg kiscsoportos korú (3-4 évesek) óvodásaim vannak, hanem a részben ismert nagycsoportosokkal másik csoportból kikérve, a játékra a 16 fő nagycsoportos gyermeket.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Széplaki Judit