JÁTÉKRA FEL!

Székely Zsuzsa Tímea: Toronytrió avagy tornyok a köbön

  1. A játék neve, címe: Toronytrió avagy tornyok a köbön
  2. A játék pedagógiai célja: Türelem, kézügyesség, csapatmunka, azaz az együttműködés gyakorlása
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Papírpoharakkal játszva biztonságos a játék illetve székeken ülve kényelmesebb tornyot építeni.
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 7+,10+,14+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Dobókockák, dominók, papírpoharak, kendő vagy sál
  12. Technikai igény: Egy stabil asztal és annyi szék, amennyi játékos van.
  13. Az előkészítés feladatai: A kellékeket előkészíteni, szétválogatni, ha pl. egy dobozban tárolják őket.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A kellékek közös szétválogatása, ha egy csomagban vagy dobozban van az összes kellék, illetve lehet készíteni technika órán keménypapírból poharakat és rajzórán dekorálhatják a leendő játékosok
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játék neve toronytrió azaz tornyok a köbön. A játékosok egy nagyobb stabil asztal körül ülnek székeken. Az asztal középen vannak a dobókockák illetve a következő körökben a többi kellékek egymás mellett.. A játékosok előtt van elegendő szabad hely az építkezéshez. A feladat egy kézzel minél magasabb tornyot építeni a dobókockákból, a dominókból és a papírpoharakból.
  17. A játék menete, játékszabályok: 0. Megadott időn belül kell tornyot építeni. max. 10 perc 1. a dobókockákhoz csak egy kézzel lehet hozzányúlni és egymásra kell helyezni, hogy minél magasabb tornyot építsenek külön külön a résztvevők 2. párokat alkotva kell minél magasabb tornyot létrehozni, úgy, hogy a páros egyik fele a másikat segíti, akinek be van kötve a szeme, hogy hova helyezze a kockát egy kézzel. 3. dominókból kell építeni tornyot nem párban, hanem külön-külön egy kézzel. Úgy lehet variálni, hogy csak ugyanarra az élükre lehet helyezni a dominókat vagy egymásra merőleges élekre építkeznek 4. papírpoharakból kell tornyot építeni külön-külön egy kézzel, lehet csak a nagyokat vagy csak a kicsiket egymásra helyezni vagy kombinálva a kétféle méretű poharakat 5. bekötött szemmel tornyot építeni a poharakból külön-külön, azaz nem párban, de két kézzel 6. párban is játszható vakon, és akkor a bekötött szemű játékos a másik segítségével helyezi egy kézzel egymásra a poharakat.
  18. A játék lezárása: Az a nyertes, aki minél magasabb tornyot tudott megalkotni a megadott időkereten belül.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Minden játékos kaphat egy csillagot, ha a megadott időn belül felépítenek egy tornyot akármelyik kellékből. Minél több tornyot sikerül felépíteni, annál több csillagot lehet gyűjteni. Felnőtteknél a jutalom az együtt töltött idő, az élmény, a szórakozás és a nevetés. A játék végén mindenkit megdicsérek és megköszönöm a részvételt.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A toronyépítést játszhatják egyénileg vagy párban, csukott szemmel is lehet. A dominók esetében lehet az éleik szerint párhuzamosan vagy merőlegesen építkezni, továbbá a poharakat lehet variálni nagyság szerint, azaz kisebb és nagyobb poharakat egymásra pakolni. A poharakat szintén lehet külön-külön és párban játszani, egy kézzel illetve minkét kézzel, továbbá nyitott és csukott szemmel is.
  21. A játékvezető speciális feladatai: A szabályokat fokozatosan ismertetem, azaz először dobókockákból építenek tornyot.. Először egyénileg, majd párban játsszák, tehát csak egy utasítást próbálok ki , majd ha már mindenki számára érthető, hogy mit kell tenni, akkor bevezetem a következőt, és a többi kellékkel is próbálnak tornyot építeni külön-külön és párban is.
  22. Egyéb/megjegyzés: Korosztálytól függetlenül mindenki szereti ezt a játékot, sokat nevetnek közben és jól szórakoznak.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Székely Zsuzsa Tímea, (zsuzsa0408@gmail.com)