JÁTÉKRA FEL!

Szegedi Beáta: Halak az óceánban

  1. A játék neve, címe: Halak az óceánban.
  2. A játék pedagógiai célja: Téri tájékozódó képesség, gyors reagáló képesség, állóképesség fejlesztése. Figyelem fejlesztése. Egymásra való odafigyelés, játékszabályok betartásának alakítása. Közösségi érzés erősítése.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A játékszabályok előzetes megbeszélése, tudatosítása. A gyerekek figyelmének a felhívása, hogy vigyázzanak egymásra.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: karikák
  12. Technikai igény: Megfelelő hely kialakítása futkározáshoz.
  13. Az előkészítés feladatai: A karikák elhelyezése a földön, szétszórt alakzatban.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: a karikákat elhelyezhetik a földön.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Szeretnétek úszni a halakkal? Igen! Akkor játsszuk azt, hogy ti vagytok a halacskák az óceánban, én pedig a cápa.
  17. A játék menete, játékszabályok: A halacskák körben futnak a teremben. Hatalmas az óceán, rengeteg halfaj él benne, találkozhattok pl. delfinnel, heringekkel, cápával. Az óceánban veszély is leselkedik a kis halacskákra, figyeljetek oda, ha meg szeretnétek menekülni a veszélyes helyzetekben. A karikák a korallok, oda bújnak el a halacskák (beleülnek, felhúzott térdeiket átkarolják), ha azt halljátok: Cápa. Ha azt hallod: Delfin, akkor nincs veszély, futhatsz tovább szétszórt alakzatban. Ha pedig azt hallod: Heringek, akkor csapatban, egy kupacban kell lehasalni a bordásfal előtt. Aki lemarad a heringektől, vagy elkapja a cápa, mielőtt a korallba bújt volna, annak fel kell úszni a felszínre, (felmászni a bordásfalra), hogy életben maradhasson, és tovább úszhasson az óceánban, (fojtathassa a játékot).
  18. A játék lezárása: Mostanra már biztosan nagyon elfáradtatok a sok úszkálásban, ezzel az áramlattal haza juthatunk, ússzunk bele.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: konkrét, személyre szabott dicséretekkel, az önbizalom erősítése. A csoport egészére vonatkozó dicséretekkel a közösségi érzés erősítése.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: a gyerekek közül lehet választani cápát, delfint, heringet, akit követni, vagy aki elől menekülni kell. Nagyobbakkal játszva, Delfin szóra lehet párban, kézen fogva futni. Felnőttek a Hering szóra összekapaszkodhatnak, és úgy futhatnak. Fogyhatnak a karikák, és ki is lehet esni a játékból. Lehet más eszközt használni, babzsákot, vagy kendőt, vagy kartonpapírból lehet sziklákat, korallokat festeni.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Felhívom a gyerekek figyelmét a balesetmentes játék szabályaira. A játék hevében is vigyázzanak egymás testi épségére.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Szegedi Beáta