JÁTÉKRA FEL!

Szántó Zsófia: Tengeri csata

  1. A játék neve, címe: Tengeri csata
  2. A játék pedagógiai célja: Előzőleg tanult szavak, fogalmak átismétlése
  3. A játék jellege: Kommunikációs
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések:
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 10+
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény:
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai:
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: nem szükséges előkészület
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Egy rövid játék során a résztvevők minimum 3 csoportba rendeződnek. Például ha szorít az idő, a játékvezető minden játékost megjelöl egy számmal 1-3 (vagy 1-4 ha sokan vannak), majd az azonos számú jatékosok egy csoporba állnak.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A kerettörténet a következő: A Földközi-tengeren hajózunk. Minden csoport egy-egy csatahajót jelképez.
  17. A játék menete, játékszabályok: Minden csoport választ egy nevet a hajójának. Ha megvan, a csoport tagjai egymás mögé állnak úgy, hogy a játékvezető felé nézzenek. Minden hajónak van egy kapitánya, aki a játékvezetőhöz legközelebb áll és egy lövésze, aki az utolsó a sorban. A kapitány célja, hogy megjegyezze a saját hajójuk nevét, a lövész pedig a többi hajó nevét kell, hogy tudja. Ekkor hangzik csak el minden hajó neve. A játékvezető mond egy kategóriát, pl. állatok, majd a csoport tagjai összedugják a fejüket és csendben kitalálják ki milyen állatnevet fog mondani. Itt érdemes felhívni a játékosok figyelmét, hogy mindenkinek legyen egy tartalék állatnév a tarsolyában ugyanis ha az állatnév megismétlődik vagy egy játékos túl sokáig hezitál, a hajójuk elsüllyed és a legénység átköltözik arra a hajóra, akik megtámadták őket. Ha lejárt a felkészülésre kitűzött idő (pl 20 másodperc), a játékosok felsorakoznak és indulhat a csata. A játékvezető felszólít egy hajót, a hajón mindenki sorban mond egy állatnevet majd a lövész megtámadj egy másik hajót úgy, hogy megnevezi őket. Onnan is mindenki mond egy nevet, mindaddig, amíg valaki nem téved. Ha egy hajó elsüllyed, a játékvezető új kategóriát mond és a játékosoknak ismét van idejük szavakat gyűjteni.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha csak egy hajó marad.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megtapsoljuk a nyertes hajót (a játékosok saját magukat). Az egyedi megoldásokat külön dícséretben részesítjük. Ha angol órán játszuk egy témakör lezárása után, megbeszéljük, hogy elhangzott-e olyan szó bármely osztálytársuktól, amit még nem hallottak. Ha igen, leljegyzeteljük őket, ezzel kibővítjük a szókincsünket.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Korosztálytól, képességektől vagy érdeklődési körtől függően lehet kategóriát választani. Ötödikesekkel még állatokat, tárgyakat ismételhetünk így át, de nyolcadikosokkal már sportokat vagy akár országokat is gyűjthetünk. Nyári szünet lévén a játékot a barátaimmal játszottuk és a témakörök között szerepelt az Oscar- díjas filmek, filmzenék és rendezők.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Megjegyezni a hajók nevét, figyelemmel követni a szavakat és észre venni, ha valamelyik már elhangzott. Betartani a kiszabott időhatárokat és a szabályokat.
  22. Egyéb/megjegyzés: Mivel ez egy vetélkedő, előfordulhat, hogy egy csoport tagja vagy tagjai elégedetlenkednek vagy igazságtalannak érzik a végeredményt. Ha van rá idő és a résztvevőknek tetszett a játék, alkothatunk új csoportokat, új hajókkal, új kapitányokkal és lövészekkel, új kategóriákkal.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: https://drive.google.com/file/d/0B_18zc2PZvV2QngxeUptYWtMbDQ/view?usp=sharing
  24. A Játékot lejegyezte: Szántó Zsófia