JÁTÉKRA FEL!

Szabóné Berki Judit: Vizet a halnak!

  1. A játék neve, címe: Vizet a halnak!
  2. A játék pedagógiai célja: koncentráció erősítése, környezetvédelemre nevelés, szórakozás
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések:
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+,10+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Csoportok számának megfelelő vizesvödör, üres vödör, kis műanyag edény vízszállításhoz
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: A létszámnak megfelelő hal színezése, kivágása, a játék előtt a csoportok számának megfelelő üres vödör kihelyezése a csoportokkal szemben, az oldalvonalra 2 vízzel teli vödör.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék egy projekten belül valósult meg, ahol csoportban kiszíneztük a halakat, kivágtuk, lamináltuk, nevet adtunk neki. Ezután mindenki kihorgászta a saját halát.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A csoportokat már előre képeztük hal-lapokkal. Miután kihorgásztuk őket, megbeszéljük velük a tiszta víz fogalmát, miért fontos minden élőlény számára. Majd arra kérjük őket, hogy segítsenek nekünk megtölteni az akváriumokat tiszta vízzel.
  17. A játék menete, játékszabályok: A csapatok 4-5 fős oszlopban állnak, 5 méterre szemben velük üres vödrök. Az első játékos elszalad az oldalvonalon lévő vizesvödörhöz, a mérőedénnyel tiszta vizet merít, majd visszaszalad a társához, aki beleteszi halát a mérőedénybe. Ezután a játékos elszalad az üres vödörhöz, melybe beleönti a vizet és a halat. Visszaszalad, váltja a társát, a következő embert, aki szintén vizet merít, visszaszalad a halért, majd kiönti a vödörbe a vizet és a halat. A játék akkor ér véget, ha a csoport minden hala belekerült a szemben lévő vödörbe. Játékszabályok: a játékos csak akkor válthatja társát, ha megérinti. A halat vízzel együtt lehet "kiönteni". Ha a víz véletlenül kiborul, vissza kell menni a kezdővonalhoz és újból kezdeni a feladatot. Csak az általunk előre meghatározott vödörből meríthetnek. Csak a csoport vödrébe önthetik a halat, egyébként elveszett a pont.
  18. A játék lezárása: A halak mostantól vígan úszkálnak a tiszta vízben.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az értékelés során minden csoportot megdicsérünk, megtapsolunk, hiszen minden hal tiszta vízbe került. Ezután megbeszéljük, ki hogyan érezte magát a játék során, mit tanult.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játék játszható páros futással, összekötött kézzel-lábbal, csoportos futással. A vízen kívül számtalan dolgot cipelhetünk: pl: lisztet-cukrot főzéshez, vattapamacsot a hóembernek, tojást a nyúlnak…
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékvezetőnek figyelni kell a szabályok betartására.
  22. Egyéb/megjegyzés:
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Szabóné Berki Judit