JÁTÉKRA FEL!

Szabó Tibor Tamás: Hangyafogó

  1. A játék neve, címe: Hangyafogó
  2. A játék pedagógiai célja: csoportmunka, segítőkészség fejlesztése, tervezési-szervezési készség kialakítása, számolási készség
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Fel kell hívni a játékosok figyelmét, hogy helyváltoztatáskor figyeljenek egymásra, különös tekintettel a földön fekvő betegekre, és a kórházba szállítás közben a sérült fejére egyaránt. A játéktér pontos kijelölésével megfelelő méret kiválasztásával csökkenthetjük a baleseti kockázatot.
  6. Résztvevők száma: 15-20,21-30,30+
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény:
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Helyszín előkészítése, játéktér, kórház kijelölése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A pálya kijelölése a bóják lerakásával, illetve szabadtéren szalag vagy vonalak kihúzása, a tanulók segítségével
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A szabályok ismertetése, a hangyászok kijelölése.
  17. A játék menete, játékszabályok: Egy olyan helyről ahonnan az egész játéktér jól belátható, ahonnan a későbbiekben vezetni, felügyelni tudom a játék menetét, behatároljuk a játékteret. A játéktéren belül pedig a kórházakat, egy 3×2 m-es nagyságú területet, és átismételjük a játékszabályokat. Kijelöljük a hangyászokat (fogókat). Célszerű a játékosok számának kb. 10 %-nak megfelelő számú fogójátékost választani. Egy osztálynál (30 fő) 2-3 fogó a megfelelő létszám. Függ a tanulók ügyességétől és a pálya nagyságától is. Történhet önkéntes vállalás alapján is. A hangyászok feladata, hogy megfogja a többi játékost (hangyát). A többek feladata megszökni előlük. Ha a hangyász hozzáér valamely játékoshoz, akkor ott a helyszínen megsérül, „kómába” esik a hangya (hátára fekszik, és minden végtagját a levegőbe nyújtva, várja a segítséget). A kómába esett hangya, csak úgy kerülhet vissza a játékba, ha a még egészséges társai közül pontosan (!) négyen odamennek hozzá (minden végtagjához egy hangya), és a végtagjainál fogva beviszik a hangyakórházba. Ott azonnal meggyógyul, és ismét egészségesen játékba állhat. A fogók nem foghatnak meg olyan játékost, aki egy sérültnél annak egy végtagját fogva, várakozik további társra, vagy már éppen a kórházba szállítják a sérült hangyát.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha a fogó játékosok kómába ejtenek, annyi hangyát, hogy a maradék egészséges hangya, már nem tudja őket elvinni a kórházba. Nem tudják a kómás hangyánál létrehozni a 4 főt. Ha már egyszer megfogta egy egészséges hangya végtagját, már nem változtathat helyet, nem engedheti el, csak a kórházba szállítás után, vagy akkor van vége, ha a fogók sokáig (én határozom meg meddig) nem tudják a hangyabolyt elkapni.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékosok dicsérete, figyelmük felhívása a régen sérül társaik meggyógyítására, segítőkészségük, kombinációs képességük kiemelése. A játékban való részvétel megköszönése.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A fogóknak a játékot nehezíthetjük úgy, hogy a társváltást engedélyezzük. A játékos elengedheti a megfogott végtagot, ha egy másik sérült hangyánál, már három társa ott van, és csak a negyedik társ hiányzik a kórházba szállításhoz. Bár személy szerint a kavarodás és az átláthatóság szempontjából nem javasolom.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Érdemes megnyugtatni a súlyosabb gyermekeket is, hogy aktívan részt vegyenek a játékban hiszen négy ember játszi könnyedséggel elbírja őket. Ennek érdekében a játék megkezdése előtt, ki szoktam próbáltatni négy kisebb termetű gyermekkel, egy nehezebb játékost bevitetni a kórházba. Így senkiben sem marad kétség, hogy elbírják-e.
  22. Egyéb/megjegyzés: Eddigi tapasztalataim alapján minden korosztály szereti ezt a játékot, de a 9-13 évesek élvezik leginkább.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Szabó Tibor Tamás