JÁTÉKRA FEL!

Szabó Nikolett: Lufiütögetős

  1. A játék neve, címe: Lufiütögetős
  2. A játék pedagógiai célja: Együttműködési készségek, ügyesség, koncentráció, egymásra figyelés fejlesztése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Figyeljenek egymásra a lufi ütésénél (nehogy egymást üssék meg, ne rohanjanak egymásnak)!
  6. Résztvevők száma: 21-30
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Lufi, kötél
  12. Technikai igény:
  13. Az előkészítés feladatai: Lufik felfújása, kötél elhelyezése középre, csapatok alakítása.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Lufik felfújása, terem biztonságossá tétele.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Fiúk, lányok külön csoportba rendeződnek a kötéllel elválasztott terep egyik, illetve másik felére. A fiúkhoz csatlakozik az ellenfél csapatából (lányok) 4 fő, és fordítva is. Kiosztom a lufikat: 3 rózsaszín a fiúkhoz, 3 kék a lányokhoz. A térfelet nem szabad elhagyni, átnyúlni felette.
  17. A játék menete, játékszabályok: A 3 rózsaszín lufi a lányoké eredetileg, a 3 kék a fiúké. Minden lufi ellenséges területen van. A cél, hogy visszaszerezzék a saját színű lufijaikat a saját térfelükre. Megvalósítás: a lufikat folyamatos mozgásban kell tartani (nem lehet megfogni, leejteni), így van esély a csapatban lévő ellenségnek átütni a saját térfelére. Pl.: A fiúknál lévő 3 rózsaszín lufi mozgásba kerül, a fiúk igyekeznek maguknál tartani (ütögetéssel), egymásnak átütni, de a náluk lévő 4 lány viszont igyekszik ezt megszerezni és átütni a saját lánycsapatuknak. Ugyanez fordítva a másik csapatnál is. Egyszerre kell koncentrálni arra, hogy a saját lufijaikat megszerezzék és maguknál tartsák, illetve legyen legalább egy szín az ellenséges csapatból is, hogy azok ne nyerjenek.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha az egyik csapat megszerezte mind a 3 lufiját.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdicsérem a csapatokat, megbeszéljük, hogy mi mindenre is kellett figyelni, hogyan érezték magukat.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot játszhatjuk kevesebb, illetve több lufival, attól függően, mennyire gyorsan fejeződik be 1-1 játék. A lányok-fiúk csoportalakítás sem kötelező, bárhogy lehet alakítani. Bármilyen tananyaghoz is köthetjük és variálhatjuk, pl.: környezethez: Üsd át azokat a lufikat, amikre gyümölcsök neveit írtam! Adott idő alatt kinél van kevesebb?
  21. A játékvezető speciális feladatai:
  22. Egyéb/megjegyzés: Lufival játszani nem mindennapos dolog, a gyerekek nagyon szeretik minden variációját, használható bármelyik órához, ráhangolódásként, de levezetésként is. Eközben a gyerekek mozognak, megtanulnak együttműködni.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Szabó Nikolett