JÁTÉKRA FEL!

Szabadi Melinda: A Mikulás zsákja

  1. A játék neve, címe: A Mikulás zsákja
  2. A játék pedagógiai célja: Mozgásfejlesztés, figyelem, gondolkodás fejlesztése, ráhangolódás az ünnepre, szociális, erkölcsi érzelmek fejlesztése együttes élmény nyújtásával
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Szólok, hogy figyeljenek egymásra, amikor elindulnak összeszedni az ajándékokat.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Nap és felhőbáb, babzsákok, csörgődob
  12. Technikai igény: Nincs
  13. Az előkészítés feladatai: Eszközök kirakása, babzsákok elhelyezése szétszórtan a földön.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Én egy kerettörténetbe raktam bele a játékot. Eszerint levelet kaptam a Mikulástól, amelyben az állt, hogy szeretné meglepni az erdei állatokat. A levélben megkérdezi, hogy segítenénk-e neki egy szép, nagy, zöld fenyőfát keresni, amit feldíszíthet majd az ajándékaival.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játék előtt hegyre mászunk, távcsövet formálunk kezünkkel, és körülnézünk, hogy milyen a táj. Ekkor látjuk meg a Mikulás szétszakadt zsákját és a kiesett ajándékokat.
  17. A játék menete, játékszabályok: Az erdőben élő manók segítenek a Mikulásnak összeszedni az ajándékokat. Most egy nagy fa mögött gyülekeznek.( A terem egyik végében összegyűlnek a gyerekek, én oldalt állok, a terem másik végében a babzsákok szétszórva.) A manók elindulhatnak de csak akkor ha a nap van fenn az égen. (Felmutatom a nap bábot) Ha a felhő van fenn az égen, akkor a manóknak a fa mögött kell maradniuk. (Felhőbáb) Ha elindulsz, óvatosan kell menned, mert nagy a hó és csúszós az út. (Magas térdemeléssel közlekednek) Egyszerre csak egy ajándékot foghatsz meg, majd vissza kell vinned a fához a gyűjtőhelyre. Ha letetted, akkor indulhatsz egy másikért. Bárhol vagy, ha meghallod a csörgődob hangját, akkor meg kell állnod, mert a jégkirálynő megfagyasztott. Csak akkor olvadsz fel, ha a nap van megint az égen.
  18. A játék lezárása: Akkor van vége a játéknak, ha sikerült begyűjteni az összes ajándékot.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Szóbeli dicséret. Nagyon ügyesek voltatok, segítettek a Mikulásnak és az erdei állatoknak. Most biztos nagyon örülnek.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ezt a játékot, többféle történettel lehet játszani. Ősszel a kisgyerekek sünik, akik almát gyűjtenek. Ilyenkor a hátukra teszik a babzsákot. Ha meghallják a csörgődob hangját, akkor nem a jégkirálynő jön, hanem a vihar, sietniük kell vissza az odúba.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Én a sünis változatot játszottam először a gyerekekkel. Tavaly főleg nagycsoportosaim voltak, őnekik nem okozott gondot, hogy több dologra kell figyelni. Idén inkább kiscsoportosaim vannak, ezért minden játékot, amit játszunk, először nagyon kevés szabállyal, leegyszerűsítve mutatom be. Ha jól megy, és megkedvelték, akkor változatok rajta.
  22. Egyéb/megjegyzés: Nálunk nagyon szeretik a gyerekek a mozgásos játékokat. Amikor ezt eljátszottuk, egyből mondták, hogy ez olyan mint a sünis játék.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Szabadi Melinda