JÁTÉKRA FEL!

Stofferné Gyöngyösi Krisztina: Életmentő szigetek

  1. A játék neve, címe: Életmentő szigetek
  2. A játék pedagógiai célja: Közös élmény, az önfeledt játék átélése a mozgásos játéktevékenység során. Összpontosítás, figyelem és társakra való odafigyelés.
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A gyerekek figyelmét fel kell hívni arra, hogy csak a kijelölt területen lehet tartózkodni,amíg szól a zene; valamint a zene elhallgatásakor figyeljenek nagyon egymásra-főleg a kisebb társaikra.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5,5+
  8. Játékidő: 1-5 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: Tornakarikák. eggyel kevesebb, mint amennyi a játékos.
  12. Technikai igény: CD lejátszó
  13. Az előkészítés feladatai: A játék tervezett helyszínének – a játszószőnyegnek az akadálymentesítése a biztonságos játék érdekében.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék megkezdése előtt közösen elrakodunk a helyszínről, A tornakarikákat elhelyezzük együtt szétszórt alakzatban a szőnyegen.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Mivel osztatlan életkorú óvodai csoport a célcsoportom, ezért egy kis keretmese segítségével elrepítem a gyerekeket Tündérországba. –„Gyerekek!! Én most egy kis utazásra hívlak benneteket. Utazzunk együtt Tündérországba és változzunk át mi is tündérekké. De ehhez szükség van egy varázsigére is. Csukjuk be a szemünket és mondjuk el a varázsigénket legalább kétszer és amikor újra kinyitjuk a szemünket akkor máris tündérföldön leszünk:” Mesevilág, tündérálom, repíts minket varázsszárnyon.” – Megérkeztünk, kinyithatjátok a szemeteket. Mindenkinek sikerült átváltozni tündérré? Ha igen, máris kezdhetjük a játékot. De előtte fontos megismernünk a szabályokat! Tündérország százszorszép völgyében vagyunk, ahol a kis tündérek, vagyis Ti vidáman sétálgattok és közben lágy zene szól a tündérkastély tornyából. De sajnos veszély is leselkedik rátok: A szélvihar közeledtével a zene elhallgat, a folyó megárad és csak az a tündér menekül meg akinek sikerül egy kis szigetre kijutni. Ezek a szigetek nagyon kicsik, minden szigeten csak egy tündér fér el és sajnos nem is jut mindenkinek sziget. Akinek nem jut azt sajnos elsodorja a víz és kiesik a játékból. Nagyon fontos, hogy vigyázzatok magatokra és társaitokra, főleg a legkisebbekre, amikor a zene elhallgat és jön a szélvihar. Akkor kezdődjön a játék!!
  17. A játék menete, játékszabályok: A játékosok a szétszórt alakzatban elhelyezett karikák-szigetek körül menetirányban közlekednek, futva vagy sétálva. Amikor a zene elhallgat, akkor mindenki gyorsan keres egy üres szigetet és elfoglalja. Egy kistündérnek nem jutott sziget, így kiesik a játékból. Mielőtt újra megszólal a zene minden alkalommal az egyik kis szigetet kivesszük a játékból. Addig folytatjuk, amíg már csak egy sziget van és két megmaradt tündér között is el nem dőlt ki a legügyesebb.
  18. A játék lezárása: Mivel ez egy olyan játék, mely során vannak kieső játékosok, így addig játsszuk, míg el nem fogynak a tündérek. Igény szerint többször is eljátszható a játék.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Amikor már érezhető, hogy nincs kedvük tovább játszani, (ezt lehet látni a lelkesedésükből, aktivitásukból) akkor a varázsigénk segítségével visszarepülünk az óvodába és visszaváltozunk gyerekekké. Minden játékos megdicsérek, mindenkit másért személyre szabottan. Van, akit az ügyességéért,kitartásáért,a társaira való odafigyelésért vagy esetleg a játék során adódott probléma megoldásáért….. Megkérdezem Tőlük hogyan érezték magukat a játékban és van e kedvük máskor is elrepülni Tündérországba.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Mivel a gyerekek életkora 3-6 éves, ezért nem tartom szükségességét a továbbfejlesztésnek, mert félő, hogy a játék továbbfejlesztésével a kicsik megunják ( megnövekedett játékidő),esetleg nem értik ( a túl bonyolult játékszabály miatt).
  21. A játékvezető speciális feladatai: A játékszabályok betartására, a biztonságos játékra és a játékkedv szinten tartására kell figyelni.
  22. Egyéb/megjegyzés: –
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Stofferné Gyöngyösi Krisztina