A játék neve, címe: Vidd a csákót és a labdát!
A játék pedagógiai célja: Közösség építés, egészséges versenyszellem alakítása, alkalmazkodás, empátia, szabálytudat, nagy mozgások fejlesztése, ügyesség fejlesztése, egyensúlyozó képesség alakítása, szabályokhoz való alkalmazkodás, kommunikáció, együttműködés.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Ha a játéktér szabaddá van téve, nincs amiben elessenek és megüssék magukat a gyermekek, akkor különösebb biztonsági intézkedéseket nem kíván a játék.
Résztvevők száma: 15-20 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
Eszközigény: Csákók, cél vonal beállítása, labdák
Az előkészítés feladatai: Színes csákók készítése, játéktér kijelölése.
Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Kellékek közös elkészítése, a versenytér biztosítása, cél vonal kijelölése.
A játék megnyitása, nyitánya: Ezt a játékot azért találtam ki, mert a gyerekek azon veszekedtek a csoportban, hogy a fiúk vagy a lányok az ügyesebbek. Fölsorakoztattam őket két oszlopba.- Lányok és fiúk és versenyezzünk!!!! – mondtam. – A verseny nehéz lesz és majd meglátjátok, hogy mindannyian milyen ügyesek vagytok!-
A játék menete, játékszabályok:A gyerekek két, vagy három azonos számú csapatot alkotnak, majd oszlopban felsorakoznak egymás mögött. Az első játékosok fején csákó van, a lábfejeik között egy labdát szorítanak. Adott jelre elindulnak a kijelölt célvonalig, majd visszafordulnak és a következő játékosnak adják át a labdát és a csákót. ha a labda elgurul, vagy a csákó leesik, vissza kell fordulniuk a kiinduló vonalhoz és újrakezdeni a játékot. Az a csapat nyer, ahol a csapattagok leghamarabb hajtják vére a játékot .
A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, amikor megvan az a csapat, ahol minden játékos végig ment a pályán.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Csak dicséret és előremutató, pozitív megerősítés. Élmények megbeszélése, a csapatok kiértékelése. Esetleg egy-egy jól teljesítő játékos kiemelése.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játékot kisebb labdával is lehet játszani, ez sokkal nagyobb ügyességet és figyelmet, szem-láb koordinációt kíván!
A játékvezető speciális feladatai: A játékszabályok betartatásán kívül nincs ilyen.
A játékot lejegyezte: Steigerwald Réka