JÁTÉKRA FEL!

Sörös Szilvia: Pirosozás

A játék neve, címe: Pirosozás

A játék pedagógiai célja: Figyelem, emlékezet, türelem, finommotorika fejlesztése.

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: 32 darabos magyar kártya

Technikai igény: Egy darab asztal, kettő darab szék. Szabad téren egy pad illetve egy leterített takaró is megfelel.

Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A pakli megkeverésével lehet bevonni a játékosokat. Ha nincs önként jelentkező a megkeverésre, esetleg mind a ketten szeretnék a feladatot, akkor egy kő, papír, olló játékkal, vagy egy rövid mondókával el lehet dönteni a kérdést.

A játék megnyitása, nyitánya: Amennyiben a játékosok nem ismerik egymást – bemutatkozás,majd a játékosok elfoglalják helyüket. Utána a játék rövid ismertetése, szabályok elmondása.

A játék menete, játékszabályok: A kártyapakli megkeverése után egyenlő arányban leosztjuk a két játékosnak a 16-16 darab kártyalapot. A kártyalapok színnel lefelé, egymás tetején kell, hogy legyenek, így kell mindkét játékosnak a kezébe vennie a saját kártyáit, egyben mind a 16-ot. ( A játékosok így nem látják sem a saját, sem a játékostársuk lapjait, mivel azok színnel lefelé vannak a kezeikben.) A kezdő játékos a kezében lévő kártyalapok közül a legfelsőt megfogja és az asztalra teszi színnel felfelé. A másik játékos is hasonlóképen jár el, így pakolgatják a kártyákat egymás tetejére. Ha egy piros lapot rak valamelyik játékos akkor az ellenfélnek az összegyűjtött kártyalapokat fel kell vennie és a saját paklija aljára kell tennie színnel lefelé azokat. A következő lapot az a játékos teszi az asztalra akinél a piros lap volt. A játékot az nyeri akinek elfogynak a lapjai. A játék közben ha az első letett kártyalap piros, akkor azt is az ellenfél rakja el az ő kártyái alá színnel lefelé és szintén az a játékos rak kártyalapot aki a pirosat rakta.

A játék lezárása: A játék akkor fejeződik be amikor az egyik játékosnak elfogytak a lapjai. Játék lezajlásának megbeszélése, például: milyen sok lap gyűlt össze; hányszor fordultak meg az esélyek a játék lejátszása során; mennyire a szerencsén illetve a lapok sorrendjén múlik a játék menete.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszönöm, hogy részt vettek a játékban, megdicsérem őket. Visszavágó lejátszása- ha van kedvük. Megkérdezem a véleményüket a játékról és arról, hogy tetszett-e nekik vagy sem, ezek megbeszélése.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: 1. Az összegyűlt kártyalapok elrakása után kezdhet az a fél a következő kártyalap lerakásával is aki azt elrakta . 2. A piros szín helyett; megbeszélés után lehet a zöld, makk és a tök is az ütőszín.

A játékvezető speciális feladatai: Felhívni a figyelmet arra, hogy az összegyűlt lapokat, abban a sorrendben és színnel lefelé tegyék a paklijuk aljára. Ennél a játéknál az a fontos, hogy a játékosok megértsék, ha veszítenek az nem az ő hibájuk miatt van, nem ők rontottak el valamit, egyszerűen a kártyalapok sorrendjén és azok cserélődésén múlik minden.

A játékot lejegyezte: Sörös Szilvia