JÁTÉKRA FEL!

Somogyi Ágota: A kis hóvirág

  1. A játék neve, címe: A kis hóvirág
  2. A játék pedagógiai célja: Hallás és ritmus fejlesztés az énekléssel, térérzékelés a helyes köralakítással, figyelem, megfigyelőképesség, gondolkodás, emlékezet a hang felismerésével. Együttműködés – társas kapcsolatok (közösségi nevelés) a közös játékkal. Mozgáslehetőség biztosítása a hóvirág nyílásával. Önuralom (becsukott szem) – türelem erősítése, bátorság fejlesztése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések:
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: -5
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Fejdísz, hóvirágról készült képek
  12. Technikai igény: A játékhoz nincs szükség technikai eszközre.
  13. Az előkészítés feladatai: Hely, eszköz biztosítása.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyermekek motiválása a mesével, eszközzel, énekkel.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Kerettörténet mesélése. Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy csodálatosan szép erdő. Elmúlt a tél, elolvadt a hó, csodálatos napsütés borította a tájat és kellemes napsütésben ébredeztek a fák, bokrok, virágok. Felébredt a természet a hideg, fagyos tél után. A fákon, bokrokon kikukucskáltak a rügyek, a virágok kibújtak a földből. Óvónő kérdezi: Első tavaszi virágunk??? Gyermekek: A hóvirág!!! A hóvirág is kibújt és kereste testvérkéit a fényes, kellemes tavaszi napsütésben….
  17. A játék menete, játékszabályok: Körbeállás, majd megfogjuk egymás kezét és a kör közepén egy hóvirág /kisgyermek/ guggol becsukott szemmel, akinek a fején hóvirág fejdísz van elhelyezve. Közösen énekelve járunk körbe. Ének: Elolvadt már mind a hó, zöldül a pázsit, kibújik a hóvirág, jó nagyot ásít. Friss tavaszi harmattal arcot most szépen, nyújtózik a nap felé, langyos szélben. A dal befejeztével titokban a hóvirág háta mögé lopózik az általam rámutatással kijelölt gyermek, aki megkérdezi a hóvirágtól: Kipp, kopp, kopogok, találd ki, hogy ki vagyok? Ekkor a hóvirág kitalálja, melyik testvérkéje jött el hozzá, megnevezi és a fejdíszt átadva helyet cserélnek.
  18. A játék lezárása: Miután már minden gyermek volt hóvirág, együtt örülünk a tavasznak, mely során egy tavaszi dalt énekelve elhagyjuk a játékországot….(Süss fel nap, fényes nap, hozz meleget minden nap!)
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Játékidő alatt értékelés, dicséret, majd a játék végén mindenit megdicsérek, hogy ügyesek voltatok. pl.: Szép ének, egymásra való figyelés, helyes köralakítás, türelem, kitartás…
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha egyszerre több hóvirág nyílik ki.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Hóvirágos mesével motiválás, játék ismertetés, énekléssel való kezdés, játék irányítás, eszköz biztosítás.
  22. Egyéb/megjegyzés: Hóvirág testvérének kijelölése titokban, csendben. Figyelemmel arra, hogy mindenki sorra kerüljön, sikerélmény biztosítása.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Somogyi Ágota