A játék neve, címe: Varázsgolyó
A játék pedagógiai célja: Együtt játszás öröme, egymás elfogadása a csapatválasztáskor, együttműködés egy csapatként.
A játék jellege: egyuttmukodesi
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Óvodai csoportszobában a bútorok elrendezése a baleset elkerülése érdekében, a játékhoz szükséges hely biztosítása.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 5+
Játékidő: 10-15 perc
Helyszín: belter
Helyigény: ter
Eszközigény: csörgő, barna színű anyag, Csillagvirág tündér báb, kisebb méretű színes puha labda
Az előkészítés feladatai: Csoportszoba bútorzatának elrendezése, ne akadályozza a játékot, ne legyen veszélyforrás. Eszközök előkészítése.
Az előkészítéshez szükséges idő:0-5
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyermekek segíthetnek a labdák, barna anyag előkészítésében, hiszen a mindennapi élet kellékei.
A játék megnyitása, nyitánya: Szervusztok gyerekek, egy erdei kirándulásra indulunk együtt, méghozzá egy varázserdőbe. Nézzétek csak, egy kidőlt fatörzs állta útját a túránknak (leterített hosszú barna anyag). Tudjátok mit, ha már itt rekedtünk egy picit, játszunk egyet.
A játék menete, játékszabályok:Kettő csapatot fogunk választani, ti álltok a fatörzs egyik, ti pedig a másik oldalán (figyelembe veszem a nemek arányát, eddig kialakult kapcsolatokat). Sok-sok varázsgolyót (kisméretű színes labda, ami nem kemény, nem pattog) találtam az erdei séta közben. Ezek nem akármilyen varázsgolyók, hiszen nem tarthatod sokáig a kezedben, mert meleg lesz, de ne félj, nem süt. A szétszórt színes golyókat át kell dobnotok minél gyorsabban a másik erdőbe, úgy, hogy egy kezedben, csak egy golyót tarthatsz, közben vigyázzatok egymás testi épségére. Fontos, hogy az erdőtökben minél kevesebb varázsgolyó legyen, mert együtt felmelegszenek, és meggyulladhat a fatörzs, amit el kell oltani. Amelyik csapatnál a legkevesebb golyót látom, csörgővel jelzem, és az a csapat nyer.
A játék lezárása: A vesztes csapatnak az lesz a feladata, hogy el kell oltani a fatörzset, még hozzá úgy, hogy végig sétál rajta, kezét oldalsó középtartásban tartja, s mondogatjátok: liccs, loccs, liccs, loccs.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Nézzétek, az erdő tündére Csillagvirág tündér is eljött hozzátok. (óvó néni a kezére húzza a bábot és szeretet üzenetet küld – simítás, mosolygással minden gyermek arcára). Nagyon ügyesek voltatok a varázserdőben a játék során. Vigyáztatok egymásra, betartottátok a szabályt, hiszen egy kezetekkel csak egy varázsgolyót fogtatok meg, gyorsak voltatok, és akiknek végig kellett menni a fatörzsön szépen egyesen, oldalsó középtartásban tartottátok a kezeteket. Ami a legfontosabb, hogy nagyon jót játszottunk együtt.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet pl.:arany színű varázsgolyót bevonni a játékba, amit pl:.csak két kézzel lehet megfogni annak, akinek a térfelén van, és így eldobni, vagy kettő gyermek együtt dobhatja csak át a másik csapatnak (együttműködés). A végén a vesztes csapat körben állva, egymás kezét fogva miközben zene szól, körbe járnak, táncolnak, hogy eloltsák az égő fatörzset.
A játékvezető speciális feladatai: Folyamatosan figyelem a gyermekeket, olyan helyen állok, hogy mindenkit jól lássak, figyelek arra, hogy a bútorokat úgy rendezzem el, hogy ne tudjon alá begurulni a labda. A kidőlt fatörzsön én is végigsétálok a gyermekekkel. A játék végén a Csillagvirág tündérrel adok szeretetüzenetet, simítást, közben fontos a mimika, mosolygás.
A játékot lejegyezte: Sebők Anita