JÁTÉKRA FEL!

Sassné Illyés Anna: Mókusok és a Karácsonyi Manó

  1. A játék neve, címe: Mókusok és a Karácsonyi Manó
  2. A játék pedagógiai célja: Összetartozás érzésének erősítése, a karácsony várás feszültségének oldása
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: A tornateremben lévő padok, zsámolyok falhoz tolása.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: -5,7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: létszámnak megfelelő karikák, 1 db mikulás sapka
  12. Technikai igény: nincs
  13. Az előkészítés feladatai: az eszközök előkészítése
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Mivel minden résztvevő szerepet kap, valakinek a bőrébe bújik és ezt nagyon szeretik a gyermekek, ezért elég ha a játék címét elárulom nekik.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: „Nemsokára itt a karácsony és tudom, hogy Ti már nagyon várjátok, ezért egy ráhangolódó játékot hoztam nektek,,”
  17. A játék menete, játékszabályok: Egy gyermek lesz a Karácsonyi Manó, a többiek Mókuskák lesznek. Minden kis mókusnak saját házikója van (egy-egy karika). A házikókat a teremben bárhová letehetik. A karácsonyi manónak viszont nincs házikója. (de van egy mikulás sapkája) A mókuskák már nagyon várják a karácsonyt, ezért izgő-mozgó kis mókussá válnak. Lehet futkározni, ugrálni, stb. Miközben a kis mókusok játszanak, a Karácsonyi Manó ellátogat hozzájuk. Ő is gyerek még, így szeret zsiványkodni. Megtetszik neki a mókusok házikója így eldönti, hogy beköltözik egybe. De a mókusok ezt nem szeretnék, ezért meg kell védeniük a házikókat. Ez akkor sikerül nekik, ha a Manó előtt be tudnak ugrani/állni a házikóba. Ha a Manónak sikerül „beköltöznie” valamelyik Mókus házába, szerepcsere lesz. Ha nem sikerül egybe sem beköltözni, a Mókusok győztek. Ha szeretnék folytatni, újabb szereposztás után kezdődhet elölről a játék.
  18. A játék lezárása: Ha már látom, hogy elfáradnak, lankad a figyelmük, illetve már többen is kipróbálhatták magukat a manó szerepében, "lecsendesítem" őket: csapunk egy kis pikniket Mókus városban, vagy a házukba beülve(a Manó is kap egyet) egy rövid verset mondok nekik. Persze az értékelést követően.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Játék alatt folyamatosan biztatom, dicsérem őket. Ha kell, szóbeli segítséget adok akár a manónak, akár a mókusoknak. A játék után a jutalom vagy egy újabb játék, vagy egy vers, mese elmondása szokott lenni. Ezt a résztvevő gyermekek döntik el.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Többféle variációja is lehet. Lehet kiesősen játszani: akinek a házát elfoglalta, az kiesik. Évszakokra, témakörökre lehet változtatni lehet úgy, hogy csak Manók vannak, egy házzal kevesebb van mint ahány Manó. akinek nem jut ház, az lesz a játékmester, ő irányít a következő házfoglalásig.
  21. A játékvezető speciális feladatai: nincs
  22. Egyéb/megjegyzés: A csoportban lévő gyermekek más- más fejlődési szinten vannak. Több gyermeknek is részképesség zavara van. A játékokat úgy kell alakítanom, hogy minden résztvevőnek sikerélményt biztosítson.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Sassné Illyés Anna