JÁTÉKRA FEL!

Rafaelné Ledniczki Vivien: Fecskeetetés

A játék neve, címe: Fecskeetetés

A játék pedagógiai célja: – Csoportkohézió erősítése, – szívesen vegyenek részt a játékban, – együttjátszás öröme, – különböző értelmi képességek fejlesztése, – mozgásfejlesztés, – szabálytudat alakítása – egymás testi épségére való odafigyelés

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő helyszín biztosítása. Ha időjárás miatt nem játszhatjuk az udvaron, akkor a csoportszobában a szőnyeg feltekerése.

Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: színes papír, kistálak, ruhacsipesz, szines labda

Az előkészítés feladatai: Színes papírlapok tépése, papírgalacsinok összegyűrése (gyerekekkel ez megoldható szabad játékidőben) Tálkák, labdák, csipeszek előkészítése

Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Papírlapok tépése, galacsinok készítése

A játék megnyitása, nyitánya: Ha becsukjuk a szemünket és egy picit elcsendesedünk, akkor nagyon szép kismadár éneket hallhatunk. Arra gondoltam, hogy etessük ma meg a nálunk nyaraló kisfecskéket.

A játék menete, játékszabályok:A nagycsoportosok és a középsősök lesznek a fecskék (karokkal repülés utánzása), a kiscsoportosok pedig lesznek a kis hernyók (ők hason csúszva közlekednek a földön). A játék kezdetén közösen elénekeljük az Eresz alól fecske fia kezdetű dalt. A fecskék ezt követően elkezdenek repülni és az a feladatuk, hogy elkapjanak egy kis hernyót. Azok a hernyók, akiket sikerült elkapni, csatlakoznak a fecskékhez a repülésben, megfogják a derekukat hátulról és együtt repülnek tovább. Ha már mindenki érti a játékszabályt, akkor a játékot tovább fejlesztjük. A nagycsoportosok és a középsősök lesznek a fecskemamák, a kiscsoportosok pedig a kisfecskék. Szétszórunk az udvaron különböző színű papírgalacsinokat, ezek lesznek a hernyók most. Minden kisfecske mellé teszünk egy-egy, bizonyos színnel ellátott kis madárfészket. A fecskemamák feladata, hogy a papírgalacsinokat a lábujjukkal megmarkolják és az azonos színű madárfészek mellett lévő kisfecske elé letegyék. A kisfecskéknek a feladata, hogy ezeket papírgalacsinokat egy csipesszel beletegyék a fészekbe, élelmet gyűjtsenek maguknak.

A játék lezárása: Nagyon ügyes fecskék nyaralnak nálunk. Ügyesen elvégezte mindenki a feladatot. Most már mehetnek a kisfecskék és játszhatnak szabadon a fiókáikkal. (visszavezetés a szabad játékba)

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Az óvodás korú gyermekek visszamennek játszani. Aki szeretné, folytathatja tovább a fecskeetetős játékot. Ez is egyfajta visszajelzés, hiszen, ha a játék elnyerte tetszésüket, szivesen fogják vezetés nélkül, maguktól is tovább folytatni.

A játékvezető speciális feladatai: A szabályok pontos betartására kell figyelmet fordítani, hiszen a szinek szétválogatása nem minden kisgyermeknek egyszerű feladat.

Egyéb/megjegyzés: A járvány miatt és a nyári zárások miatt nem volt lehetőségem az óvodai csoporttal eljátszatni, így a családban lévő gyermekekkel játszottam el a játékot. A létszám így nem felel meg a játékszabályban leírtaknak.

A játékot lejegyezte: Rafaelné Ledniczki Vivien