JÁTÉKRA FEL!

Pongó Viktória: Bádogtorony a vasbogárnak

  1. A játék neve, címe: Bádogtorony a vasbogárnak
  2. A játék pedagógiai célja: Az együttműködés kialakítása, annak fejlesztése; az egymásrautaltság megtapasztalása, konstruktivitásra való törekvés, kommunikáció erősítése.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Ellenőriznem kellett, hogy a konzervdobozok szélei élesek-e.
  6. Résztvevők száma: -8
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 5-10 perc
  9. Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
  10. Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
  11. Kellékigény: Három pár esetén :12 darab cica- konzervdoboz, 3 darab mágnesgolyó, 3 darab kendő.
  12. Technikai igény: Nincs.
  13. Az előkészítés feladatai: Az osztályterem padjainak elrendezése ahhoz, hogy a három páros kényelmesen tudjon játszani. A többi gyermeknek a játékosok asztala mellé egy szurkolói pad felállítása.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Bárki játszhat, aki kedvet érez hozzá. A bátortalanabbaknak próbaként fogtam a kezét, így közösen, együtt tapogattuk meg a bádogedényeket és a vasgolyót.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Figyelem- felkeltésként egy felépített tornyot mutattam be, melynek tetején lakozott a vasbogárka. Elmondtam, hogy egy jót fogunk játszani, melyhez rendkívül nagy szükségük lesz a pároknak egymás támogatására, figyelmére.
  17. A játék menete, játékszabályok: Két páros ül egymással szemben, köztük egy nagyobb asztal van. Egyikük szemét kendővel bekötjük, a vele szemben ülőnek rá kell ülnie mindkét kezére, hogy véletlenül se tudjon segíteni mozdulataival társának, csak szavakkal Az a páros nyer, aki pusztán a másik instrukciói alapján hamarabb fel tudja építeni a bádogtornyot, és fel tudja rá helyezni a mágnesgolyót. A lassabban végző párost is megvárjuk, míg végez. A nyerő páros helyére a szurkolói padról másik két játékos áll be. Kerettörténet: A vasbogárkák a vasember segítségét kérték ahhoz, hogy felépülhessen bádogtornyuk, amelynek tetején ők biztonságban érezhetik magukat. A vasember olyannyira bízik magában- segítő társa, a vasmanó mellett-, hogy bekötött szemmel is hetykén vállalja a rá bízott feladatot. Az a vaspáros nyer, aki hamarabb felépíti a négy emeletből álló tornyot, és arra fel is helyezi a vasbogarat.
  18. A játék lezárása: A gyorsabb párosnak jár hamarabb a hatalmas taps, majd a lassabbakat bevárva öket is megtapsoljuk, megdícsérjük.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A tornyot hamarabb felépítő választhat a szurkolók közül maga helyett elsőként.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha nagyon gyorsan megy az építkezés, növelhető az emeletek száma, illetve egy vasbogár helyett kettő is felültethető a torony tetejére.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Hét nyolc éves gyerekek esetében a segítő társ szerepét jól körül kell írni, érdemes példaként elmondani, milyen utasításokat adhatnak az építőnek, hogy hatékonyabb legyen az együttműködésük.
  22. Egyéb/megjegyzés: Nincs.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Pongó Viktória