JÁTÉKRA FEL!

Pollák Anita: Hajótöröttek

A játék neve, címe: Hajótöröttek

A játék pedagógiai célja: A gyermekek felhőtlenül, vidáman játszanak, közben fejlődjön a térpercepciójuk, társas kapcsolataik, s a csoportkohézió is.

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Fel kell hívni a gyerekek figyelmét arra, hogy helyváltoztatáskor ne lökdössék egymást, vigyázzanak a helyváltoztatáskor egymás testi épségére!

Résztvevők száma: 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 5-10 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni

Eszközigény: Bármely anyagból készült közepes méretű formák, de lehet akár egy újságpapír is.

Technikai igény: A játékhoz nincs szükség technikai eszközre, kellékre.

Az előkészítés feladatai: Ha teremben játszák, akkor székek, asztalok elrakása, tér kialakítása, „szigetek” elhelyezése. Szabad téren csak a „szigetek” elhelyezése.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Gyermekek bevonása a teremrendezésbe, „szigetek+ elhelyezésében.

A játék megnyitása, nyitánya: Beszélgetés a hajóról, mi a teendő ha a hajónk balesetet szenved és nincs mentőcsónak. Beszélgetés a vízi közlekedés etikai szabályairól.

A játék menete, játékszabályok:A gyerekek „kiszállnak” a hajóból és az alacsony vízben sétálnak. Jelre (hajókürt) keresnek egy „szigetet” és ráállnak. Az első időben mindenki talál helyet. Mivel „növekszik” a víz, „szigetekről szigetekre” ugrálunk. (2-vel több terület) Ha megszólal a hajókürt, megállunk. Egy szigetre csak egy ember „fér rá”. Ha ketten állnak, a később ráálló „visszapottyan” a vízbe. Aki nem talált területet – kiesik.

A játék lezárása: A kiesett játékosokat „megmentjük”, az üres szigethez legközelebb álló kihúzza a vízből egy szigetre! Mivel kisgyermekekkel játszuk, örömjáték, ezért nem esik ki, hanem a következő játékba visszaállhat, megmenekül. A végén mindenki felszáll a hajótöröttek megsegítésére jövő mentőhajó!

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Mindenkit megdícsérek, „megpihenünk” a hajón, Megbeszéljük mi volt jó a játékban, mi okozott örömet (pl. megmenekülés, egymás segítése, segítségnyújtás)

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk:

A játékvezető speciális feladatai: Folyamatosan mondom a szabályokat, főleg azért, hogy az esetleges lökdősődést, elesést, veszekedést elkerüljük és a játék vidáman, örömmel follyon. Amennyiben a letett „szigetek” elcsúsznak, közelednek, időközben azok helyváltoztatása is egy továbbfejlesztés lehetősége.

Egyéb/megjegyzés: Nagyon tetszett a gyerekeknek, főleg amikor már csak „szigetekről szigetekre” ugráltak. Vidám hangulatban játszották.

A játékot lejegyezte: Pollák Anita