A játék neve, címe: Gyíkocskák
A játék pedagógiai célja: Spontán játékos tapasztalatszerzés, feladatmegoldás, gyorsaság és ügyesség fejlesztése. Jó együttműködési készség kialakítása.
A játék jellege: egyuttmukodesi
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: A gyerekek figyelmét felhívom az egymásra odafigyelésre a játék közben és ügyeljenek az egymás testi épségére is.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,
Résztvevők életkora: 5+
Játékidő: 1-5 perc
Helyszín: barhol
Helyigény: ter
Eszközigény: Ruhacsipesz, szalag ( lehet kreppapír ), de használhatunk sálat is.
Technikai igény: Nincs.
Az előkészítés feladatai: A helyszín biztonságos elrendezése. A gyerekek segíthetnek a szalagok, csipeszek előkészítésében.
Az előkészítéshez szükséges idő:0-5
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előtt beszélgethetünk az állatokról. Készíthetünk közösen kreppapírból gyíkocska farkakat, ami jó motiváció a játékhoz. Így mindenkinek lesz egy saját elkészített farka.
A játék megnyitása, nyitánya: Keretmese jelleggel beszélgetünk a gyíkokról és a letörő farkukról. Elkezdem mesélni, hogy képzeljük el, hogy egy réten vagyunk, ahol sok gyíkocska futkározik. Mi leszünk azok a gyíkok, akik azon versenyeznek egymással, hogy ki tud a legjobban vigyázni a farkára, hogy a többiek ne törjék le azt. A játék tapsra indul, figyeljen mindenki nagyon! A legügyesebb gyíkocska az, akinek megmarad a farka!
A játék menete, játékszabályok:Minden játékos nadrág vagy szoknyaderekára csipesszel egy szalagot vagy kreppapírból készült farkat tűzzük. Kb. 30 cm-re húzza maga mögött a földön. Ha minden játékosra felerősítettük a farkat, elkezdődhet a játék. A gyíkocskák úgy szakíthatják le egymás farkincáját, hogy rálépnek. Kézzel nem érhetnek hozzá. A farok csak úgy esik le, ha a másik játékos rálép! Mindeközben arra is kell figyelniük, hogy a saját farkuk megmaradjon. Ha elvesztik a farkukat, akkor továbbra is a játékban maradhatnak, de győzni már nem tudnak.
A játék lezárása: A győztest közös tapssal jutalmazzuk.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén a játékosokat megdicsérem, jutalmazom. Megkérdezem, hogy tetszett a játék és hogy érezték magukat közben.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Nagyobb létszámban párokat alakítanék, így nehezítve a játékot.
A játékvezető speciális feladatai: Biztonság, életkor és testi adottságok.
Egyéb/megjegyzés: A gyerekek szeretik ezt a játékot. Nagy élvezettel játszották!
A játékot lejegyezte: Pintér Éva