A játék neve, címe: Utánunk az özönvíz!…
A játék pedagógiai célja: Alapvetően a kooperációs képesség fejlesztése a cél, amely mellett természetesen a szokatlan helyzetben előbukkanó találékonyságot, esetleges kreativitást is fejleszthetjük.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: közepes
Szükséges biztonsági intézkedések: Ügyelni kell arra, hogy az esetleges hirtelen mozdulatok, helyváltoztatások ne okozzanak kisebb baleseteket (rándulások, elesések, csúszások stb.). Természetesen a játék elején minderre fel kell hívni a játékosok figyelmét.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 10 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: –
Technikai igény: Játékosoktól függően 10-15 szék, amelyekkel körbekerítjük a szigetlakókat.
Az előkészítés feladatai: Terem esetén szabad hely előkészítése (padok és székek félretolása biztonságos távolságban). A játékosok számától függően 8-15 db szék elhelyezése kör alakban.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Közös beszélgetés a közelgő nyaralásról, a leendő utazásokról. Képzeletbeli hajóút tervezése, némi bökkenővel…. s ekkor kezdődnek a bonyodalmak és a JÁTÉK!
A játék megnyitása, nyitánya: Hogyan függ össze a történelem és az adria-tengeri hajókázás? Mi köze lehet XV. Lajos híres mondásának a mi legújabb játékunkhoz? Lássuk hát! Végre nyár van, s elhatározzátok, hogy a tanév fáradalmait egy adria-tengeri hajókázással pihenitek ki. Az egyhetes hajóút eleinte nagyon jól indul, ám sajnos a részeges kapitány és a nemtörődöm legénység hibájából kifolyólag zátonyra fut a hajótok. Szerencsére mindenki megmenekül, Ti is, amikor egy lakatlan szigeten találjátok magatokat. Pár pálmafán és vidám majmom kívül csak Ti vagytok ott. Némileg bonyolódik a helyzet, amikor egy nap múlva jön a dagály és olyannyira megemelkedik a vízszint, hogy szépen, lassan kezdi ellepni a szigetet is. Nektek valahogy túl kell élnetek ezt a veszedelmet is. S hogy kerül ide XV. Lajos király? A híres mondása – Utánam az özönvíz! – uralkodásának utolsó éveiben hagyta el a száját: a súlyos hibákat egymásra halmozó király ugyan odaveszett, de Tinektek meg kell menekülnötök, akármennyire is ellenetek játszik a sors. Utánatok az özönvíz, de Ti túlélők lesztek! Ne feledjétek, csak egymásra számíthattok! JÁTÉKRA ÉS KALANDRA FEL!
A játék menete, játékszabályok:3 játékos (=özönvíz) szépen lassan, különböző helyeken, de egyre beljebb tolja a kör alakban előkészített székeket. A többi játékos (=hajótöröttek, túlélők) a körön belül arra törekednek, hogy az egyre csökkenő területen megmeneküljenek az özönvíztől. Amikor a játékvezető elszólja magát: Utánunk az özönvíz!, akkor mindig beljebb kerül 3 szék. Vigyázni kell, hogy az özönvizesek ne tolják rá az épp ott tartózkodó valamelyik hajótörött lábára a széket! A hajótörött játékosoknak a hirtelen szituációkban – nem tudni, hogy épp melyik szék kerül beljebb – együtt kell működniük azzal a társukkal, aki a legközelebb van mellettük. Ha úgy adódik, a lábujjhegyre áll, ha kell, odébbáll, vagy felkapaszkodik a társára stb. Egymás közt kell hirtelen megoldani a spontán szituációkat. Akár különleges, vicces alakzatok, figurák is kialakulhatnak.
A játék lezárása: A mikor már talpalattnyi hely sincs, természetesen véget ér a játék, s HAPPY END-es játéklezárás lesz, mert az utolsó előtti pillanatban egy mentőhelikopter természetesen észreveszi a hajótörötteket, s függőlétrán felveszi a csapatot, amely elhatározza, hogy jövőre inkább a Margitszigeten tölti a nyarat… (Nem mellékesen ott még a 26-os busz is jár, ergo nem kell mentőhelikopter…)
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végén megbeszéljük a játék menetét, kielemezzük azt. Olyan hívószavak elhangzását várom játékvezetőként, mint pl. együttműködés, kreativitás, segítség, egymásrautaltság, közös cél. Rá kell jönniük, hogy CSAK EGYMÁST SEGÍTVE tudnak túlélni. Egymásra vannak utalva. Megismerjük a másikat, hogyan viselkedik ilyen különös, szorult helyzetben. Érdemes átbeszélni azt is, ki, mit érzett a játék közben.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Természetesen játékonként lehet cserélni az özönvizesek és a szigetlakók/hajótöröttek között. Turbósíott változat: nem 3, hanem 5 széket tolnak be, tehát akár 5 özönvizes is lehet nagyobb létszámú csoportnál.
A játékvezető speciális feladatai: Fontos figyelni arra, hogy ne legyen semmiféle baleset; fegyelmezetten, de határozottan kell játszaniuk a gyerekeknek. Fontos az is, hogy körbe-körbe járkáljon, hogy lássa a történéseket. Ha kell, fegyelmezze, figyelmeztesse leginkább a székeket tologató özönvizeseket.
Egyéb/megjegyzés: Érdemes esetleg a gyerekek ötletét is meghallgatni az esetleges játékvariánsok kapcsán. Bármi legyen is az, nagyon kell vigyázni arra, hogy a formált alakzatok (=hajótöröttek) ne essenek el, ne üssék be magukat a székekbe.
A játékot lejegyezte: Petz Nándor