JÁTÉKRA FEL!

Petrányiné Garajszki Ildikó: Fordul a kocka!

A játék neve, címe: Fordul a kocka!

A játék pedagógiai célja: Figyelem, megfigyelőképesség, gyors reagálóképesség fejlesztése

A játék jellege: Egyéb

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyermekek figyelmét, hogy a balesetveszély elkerülése érdekében ne hintázzanak a székükön.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: Elsősorban beltérben játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: dobókocka, színes ceruzák ( piros, fekete), lapok (10 db kis kör rájuk rajzolva)

Technikai igény: hatszög alakú asztal, kis székek

Az előkészítés feladatai: Kiosztom a gyermekeknek a lapokat, az asztal közepére helyezem a dobókockát és a ceruzát ill. ceruzákat

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A gyermekek bevonásával kihegyezzük a színes ceruzákat

A játék megnyitása, nyitánya: A gyermekek elhelyezkednek az asztalnál, kiosztom a lapokat és az asztal közepére helyezem a dobókockát és a ceruzákat

A játék menete, játékszabályok:A dobókockát odaadom a tőlem jobbra ülő gyermeknek, és megkérem, hogy dobjon egyet. Ha hatost dob elkezdheti színezni a köröket a papírján. A dobókockát tovább adja a mellette ülőnek, ha hatost dob kiveszi társa kezéből a ceruzát, és színezni kezd. Arra fontos ügyelni a játék során, hogy a dobókocka ne essen le az asztalról, mert akkor érvénytelen a dobás. Akinek leghamarabb sikerült kiszíneznie a 10 db kört az nyeri a játékot. Két színű ceruza használatánál ismertetem a szabályokat: ha hatost dobnak pirossal színezhetnek, ha egyest akkor pedig feketével.

A játék lezárása: A játék menete addig tart, amíg mindenki ki nem színezi a köröket a papírján.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék során a gyermekek nagyon szeretik kipróbálni magukat, arra buzdítom őket, hogy minél szebben színezzék ki a karikákat. Mivel óvodás korosztályról van szó és kiesős játékról nagyon fontosnak tartom, hogy az elején kiesett játékosok is pozitív megerősítésben részesüljenek.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Többféleképpen nehezíthető a játék: 1. Nem jobbra, hanem balra adogatjuk a dobókockát, és nem a hatos dobás a nyerő, hanem az egyes. Ebben az esetben fekete színű színes ceruzával színeznek a gyermekek. 2. Kihelyezek az asztalra egy fekete színű színes ceruzát is. Hatos dobásnál piros ceruzával kell színezniük, egyes dobásnál pedig feketével 3. Számos dobókocka helyett színkockát helyezek az asztalra. Többféle szabály szerint színezhetnek a gyermekek.

A játékvezető speciális feladatai: Fontos, hogy a játékvezető folyamatosan kisérje figyelemmel a játék menetét. Sok buzdításban, dicséretben részesítse a gyermekeket. Figyeljen oda arra, hogy a játékban nem résztvevő gyermekek ne zavarják a menetét.

Egyéb/megjegyzés: Óvodás csoportom egyik kedvenc játéka lett. Két színű színes ceruzával is játszottuk. A közel jövőben tervezem a színkockával is kipróbálni. Lehetőséget adok gyermekeimnek, hogy ők is találjanak ki szabályokat.

A játékot lejegyezte: Petrányiné Garajszki Ildikó