A játék neve, címe: Herceg – Sárkány – Királylány
A játék pedagógiai célja: megbeszélés, kompromisszumkészség, gyors reagáló képesség, egymásra figyelés, csapatmunka,
A játék jellege: Ismerkedős
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: helyes eszközhasználat, az olló biztonságos használatára felhívom a gyermekek figyelmét
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 15+ perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: Rajzos asztal leterítése, eszközök előkészítése: papír, olló, színes ceruza, kétoldali ragasztó, pöttyös labda – elővarázsolása a mesedobozból.
Technikai igény: Nincs
Az előkészítés feladatai: A csoportszobában a „nagyszőnyegen” összepakolunk. „csiri – biri gyerekek véget ért a móka, pakoljuk a játékokat oda fel a polcra” – c kis mondókával
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék kezdete előtt délelőtti szabad tevékenység során „jeltáblákat” készítünk, minden kisgyermek egy előre rajzolt körre megrajzolja az óvodai jelét. A kisebbeknek segítünk a kör kivágásában, a jel megrajzolásában, a nagyobbak már önállóan dolgoznak. Asztal viaszos vászonnal való leterítése, eszközök előkészítése (olló, papír, színes ceruza, kétoldalú ragasztó…) piros pöttyös labda elővarázsolása a meseládikóból.
A játék megnyitása, nyitánya: Az elkészült jeleket felragaszuk a gyermekek ruhájára… (év elején nagyon jó ismerkedős játék, hogy megtanulják egymás nevét és jelét a gyermekek) – „gurul a labda hol áll meg…” – s ahová gurult a labda bemutatkozik. Figyelek rá, hogy mindenkihez megérkezzen a labda! majd ha bemutatkoztunk kezdődhet a mese… -„Mese, mese mátka, pillangós madárka, ingó – bingó rózsa kezdődik a mese mondóka!” kezdetű mondókával a mese sarokba csalogatom a gyermekeket szelek szárnyán óvodai jelünkkel érkeztünk el meseországba… -elmesélem a mesét: A válogatós hercegnő (segítő mese) Majd a mese végén játékba hívom őket…
A játék menete, játékszabályok:-Körben állunk (én is a körben állok) s ismertetem a játékot, a játék menetét, a játékszabályt. -A játék neve: herceg – sárkány – királylány (hasonló a kő – papír – olló közkedvelt játékhoz) -Herceg: előrántjuk a kardot, vagy legalábbis elmutogatjuk; közben azt kiáltjuk: En garde! (“angard”) -Sárkány: karjainkkal csattogunk, mintha a sárkány hatalmas szája lenne; közben lehet hangosan mély hangon kiabálni,– sárkány -Királylány: egyik kezünket csípőre tesszük, a másikkal meglibbentjük a hajunkat, a fiúk csak virtuálisan 🙂 De lehet pl. puszit dobni… s vékony hangon mondjuk –királylány Mondani és mutatni is kell mindig. Párban játszuk. Játékszabály: Herceg – Sárkány / a herceg legyőzi a sárkányt! Királylány – Sárkány / sárkány elrabolja a királylányt! Királylány – Herceg / a herceg meghódítja a királylány szívét! -Párosával játszuk s 5x kb minden pár, aztán párcsere
A játék lezárása: Előre szólok, hogy utolsó kör következik. S a játék végén közösen herceggé, sárkánnyá és királylánnyá válunk…
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Folyamatos dicséret, mindenki nagyon ügyes volt, remélem jót játszottatok…
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Későbbiekben a nagycsoportosokkal kieséses alapon játszottuk – a versenyszellemtől vezérelve. Minden páros 5x mondhatott szereplőt s aki a többet nyerte az továbbjutott. A többiek szurkoltak közben, nagyon jó hangulat kerekedett a végére.
A játékvezető speciális feladatai: Figyelek mindenkire, próbálom őket motiválni, hogy mimikációt is vigyenek bele, éljék bele magukat, a játék legyen öröm számukra!
A játékot lejegyezte: Percze Katalin