A játék neve, címe: Hókuszpókusz ! Változz állattá!
A játék pedagógiai célja: Jókedv, derű, együttműködési készség, tér- irányérzék fejlesztése, oldaliság, jobb- bal irányok gyakorlása, térlátás, figyelem, koncentráció, utánzási készség fejlesztése.
A játék jellege: egyuttmukodesi
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Figyelem felhívása a balesetveszély elkerülése érdekében a játékosok hely és helyzetváltoztatásakor.
Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5+
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: barhol
Helyigény: kor
Eszközigény: Egy papírból készült varázspálca.
Technikai igény: Nem szükséges.
Az előkészítés feladatai: A játékosok egyes tagjai készíthetik papírból a varázspálcát.
Az előkészítéshez szükséges idő:0-5
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Előzetes ráhangolódás, állatos könyvek, képek nézegetése, állatsimogatás óvodában, kellék : varázspálca készítése papírból.
A játék megnyitása, nyitánya: Gyerekek játszani fogunk! Én egy nagyon híres varázsló vagyok, itt van az én varázspálcám! Ennek a pálcának az a különleges tulajdonsága, hogy egyszerre 3 gyermekből egy állatot tud varázsolni! Akire rámutatok a varázspálcámmal és kimondom hókuszpókusz változz….!: Pl.: gólyává, nagy madárrá, akkor a középen álló gyermek és a jobb valamint a bal oldalán álló társaival közösen, gyorsan leutánozzák a kimondott állat jellegzetes külső kinézetét, mozgását, hangját. Együtt háromszor fogják elismételni az adott állat hangját majd ekkor a varázslat megtörik, és vissza rendeződnek a gyermekek az eredeti helyükre. A középső gyermek utánozza a kimondott állat fejtartását, mozgását, hangját, a mellette álló szomszéd gyermekek jobb illetve bal oldalról, kapcsolódnak érintőlegesen társukhoz, mozgásokat, állathangokat utánoznak ők is. Gyakoroljuk be az állatok jellegzetes mozgását, hangját. Tegyünk próbát!
A játék menete, játékszabályok:A játékosok körben állnak. A játékvezető mint varázsló irányítása középről történik. A kézben a papír varázspálca. Az állatok jellegzetes mozgásának, hangjának leírása: A varázspálcával egy gyermekre kell mutatni és mondani: Hókuszpókusz, változz:
-Gólya, nagymadárrá! Akire mutatunk ő lesz a középen álló gyermek. A két karját mellső tartásban előre nyújtva, kissé elfordítva, nyitja- zárja, mintha kelepelne. A mellette álló gyermekek társuk vállához érintik a kezüket nyújtott karral, majd a másik karjukkal közösen karlebegtetést végeznek, mintha nagy szárnyak lennének. Együtt mondják háromszor : kelep, kelep, kelep. Majd vissza állnak a helyükre eredeti állapotba.
-Cinke, kismadár: A középen álló gyermek a szájához emeli az egymásra helyezett tenyerét, mint kicsi csőrt, tátogó mozgást végezve a kezével nyit, zár. A közvetlen mellette álló társaik a kezüket társuk vállához érintik, majd másik kezükkel a saját vállaikat érintik és kis szárny mozdulatot végeznek, könyöküket fel -le mozgatják.Közösen mondják háromszor : nyitnikék-nyitnikék-nyitnikék. Majd vissza állnak.
-Béka: A középen álló gyermek a hüvelykujja és a mutatóujja segítségével kör alakban békaszemet formál és saját szeméhez emeli, közben pislog. A mellette álló gyermekek a kezüket társuk csípőjéhez érintik, majd rugóznak, guggolásokat, felállásokat végeznek. Együtt háromszor mondják: Brekeke – brekeke -brekeke. Majd vissza állnak.
-Lovacska: A középen álló gyermek ökölbe szorítja a két kezét és maga elé tartja, fejével bólogat előre, hátra. A mellette álló társaik megérintik hátulról társuk vállát, támaszt tartva hátrafelé mint kiscsikó, lórúgást végeznek. Együtt mondják háromszor: Nyihaha- nyihaha- nyihaha. Majd vissza állnak.
-Halacska: A középen álló gyermek cuppog, tátog a szájával, karjait csípőre teszi. A mellette álló társai megkarolják jobbról, balról a másik karjukkal mellúszást , karjuk hátra húzását végzik. Együtt hangosan cuppogatnak háromszor: cupp-cupp- cupp. Majd vissza állnak.
-Elefánt: A középen álló gyermek a kezével megfogja az orrát, majd az így kapott résen átdugja a másik kezét, elefánt ormányt formálva. A mellette álló gyermekek megérintik az egyik kezükkel társuk fejét, másik kezükkel társuk vállát, mintha nagy fület tartanának. Együtt trombitálnak, közösen mondják háromszor : tratata-tütütü- tratata. Majd vissza állnak.
Hogy az érdeklődést fenntartsuk a monoton állást megszakítjuk változatos mozgásokkal, hangos felkiálltásokkal: Ekkor a gyermekek helyváltoztatásokat végeznek körön belül.
Hókuszpókusz villámlás! Felkiáltáskor a gyermekek hangos tapsolással, mintha az ég dörögne, a kör egy másik pontjára tempósan lépkednek.
Hókuszpókusz zivatar! Felkiáltáskor a gyermekek változtathatják a helyzetüket, nem lehetnek a szomszédaik ugyanazok. Ekkor a kezeiket a fejük fölé helyezik jelképesen, hogy ne ázzanak, gyorsan átfutnak a kör egy másik pontjára.
Hókuszpókusz forgószél! A gyermekek saját tengelyük körül forogva, járva a kör egy másik pontjára érkeznek. A játékban lehetőleg mindenki jusson szerephez! A játék akkor ér véget, ha a játékvezető bemondja lemerült a varázspálcám!
A játék lezárása: Hűha, mintha merülőben lenne a varázspálcám…! Talán még 1-2 varázslásra képes! Vagy : Gyerekek lemerült a varázspálcám! Itt az ideje pihenni egy kicsit! Köszönöm, az együttműködést! A gyermekek aktivitását,fáradékonyságát, figyelemmel követem, ennek megfelelően irányítom a lezárást.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Játékosok közös együttműködésének dicsérete. Köszönetmondás a közös játékért. Ötletek javaslatok kérése gyermekszemmel, hogy tudnánk utánozni a gyermekek kedvenc állatait. Vélemények meghallgatása, egyénileg, melyik állat volt a legkedvesebb a játék folyamán. Folyadékpótlás.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Változatos állatok utánzása óvodában, iskolában: csak háziállatok, erdei állatok, állatkertben élők. Bogarak, madarak, emlősök..stb. variációi. Iskolai csoportban nagy létszámnál esetleg 5 fő alkothat egy állatot. Keretmese változatai: varázsló helyett lehet tündér, állatkirály, cirkuszigazgató, törpe aki eltulajdonította a varázspálcát.
A játékvezető speciális feladatai: Minden gyermek próbálja meg képességeihez mérten az állatok valósághű, pontos leutánzását mozgásban, akusztikusan!
Egyéb/megjegyzés: Játék lehetőségének kipróbálása esetleg szülőkkel, családi napon.
A játékot lejegyezte: Patakyné Nagy Irén