A játék neve, címe: Szótagdobáló
A játék pedagógiai célja: Gyors reagáló képesség, mozgáskoordináció fejlesztése. Gondolkodási műveletek: analizáló-szintetizáló képesség fejlesztése (szavak rész-egész összeillesztésével) Pozitív játékélménnyel, közösségi érzés erősítése.
A játék jellege: Kommunikációs
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: Megfelelő tér biztosítása, hogy a gyermekek körbe állhassanak. Balesetveszélyes tárgyakat, bútorokat félre tolom, elteszem.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: A játék bárhol játszható
Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni
Eszközigény: 1 db léglabda vagy 1 db plüss figura Székek, a játszók számának megfelelő számban
Technikai igény: A játékhoz nincs szükség semmiféle technikai eszközre
Az előkészítés feladatai: A helyszínt leellenőrzöm, a könnyen elmozdítható tárgyakat elteszem. Balesetveszélyt elhárítom. Székeket egymás mellé helyezem, a szabad tér szélén.
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: Nem szükséges
A játék megnyitása, nyitánya: (Bemutatkozásra nincs szükség, ismerjük egymást, saját óvodai csoportomba terveztem a játék levezetését.) Szótagdobálót fogunk játszani! Körben állva játszuk, és szükségünk lesz egy labdára.
A játék menete, játékszabályok:A játékosok körben állnak. Én a kör közepén állok, nálam van a labda, (plüss figura) én mondom mindig az első szótagot és dobom a labdát, (plüss figurát) egy körben álló gyermeknek. Ő elkapja, és kiegészíti a szótagot, hogy értelmes szó legyen belőle. Pl: Sá... -tor, -ri, -ros, -mán stb. Ka... –vics, -lap, -bát, -var stb. Ezután visszadobja nekem a labdát. Aki a labdát elejti, de jól fejezi be a szótagot az zálogot ad. Aki viszont nem tudja kiegészíteni a szótagot, az kiesik (leül a székre) a játékból. Annyiszor ismételjük a játékot, amíg mindenki legalább 1x kap labdát.
A játék lezárása: Lezárásként a zálogokat kiváltják a tulajdonosok. Közösen kitalált, játékos feladatmegoldásokkal. A cél a játékélmény.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Akik a játékban benn maradtak játékosként azokat megdicsérem, és közösen megtapsoljuk őket. Kiemelem azokat, akik a játék során ötletes szavakat tudtak mondani.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Későbbiek során lehet úgy is nehezíteni a játékot, hogy előre egy-egy gyűjtőfogalmat meghatározni: csak állatokat lehet mondani, vagy városokat, vagy járműveket... stb. Ez a játszó csoport korától, ismeretanyagától függ!
A játékvezető speciális feladatai: Nincs speciális feladatom.
Egyéb/megjegyzés: Óvónő vagyok, és saját csoportomra terveztem ezt a játékot,de nem állt módomban levezetni, mert jelenleg beláthatatlan ideig be van zárva az óvodám. Családomban pedig csak ketten vagyunk a férjemmel. Remélem a helyzetet figyelembe véve így is elfogadható ez a játékleírás.
Köszönöm a megértésed, kívánok jó egészséget neked!
A játékot lejegyezte: Papp Zita