JÁTÉKRA FEL!

Pálok Anita: Rudolf a rénszarvas

A játék neve, címe: Rudolf a rénszarvas

A játék pedagógiai célja: A gyerekek motiválva megismerkedjenek egymással miközben képességeik fejlődnek. A figyelmük, gondolkodásuk, finommotorikájuk, nagymozgásuk fejlődik, miközben az irányokat is gyakorolják. Anyanyelvi területen a kommunikációs képességeik, beszédkészségük fejlődik a szókincsbővítés mellett.

A játék jellege: Kommunikációs

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A plüss rénszarvast a másik kezébe adják.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb, 8-14 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől fiatalabb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Plüss rénszarvas, de bármilyen a gyerekek számára kedvenc plüssállat.

Az előkészítés feladatai: A szőnyegen lévő játékok elpakolása, hogy körben állva biztonságosan tudjunk játszani. Megfelelő méretű köralakítás, hogy kényelmesen tevékenykedjünk.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A Mikulás és a karácsonyi ünnepre való készülődés során többször beszélgettünk Rudolf rénszarvasról . Vizuális foglalkozás keretében a gyerekek elkészíthették saját kezüleg Rudolfot a Mikulás rénszarvasát.

A játék megnyitása, nyitánya: A játék előtt bemutatom Rudolfot a rénszarvast a gyerekeknek, majd megkérem őket is, hogy mutatkozzanak be ők is a rénszarvasnak. Elmondom, hogy szeretne egy kicsit játszani velük ez a játékos rénszarvas, és minnél többet megtudni a világról.

A játék menete, játékszabályok:A játékosokkal körben állunk,úgy helyezkedünk el, hogy mindenki jól látható legyen. Majd mielőtt körbe adnám a rénszarvast, elmondok a gyerekeknek egy kerettörténetet. Hogy ez az aranyos rénszarvas szeretne minnél több mindent megtudni a világról, de erre a ti segítségetekre van szükség. Körbe fog vándorolni kézről-kézre Rudolf és akinek éppen a kezében van mond egy állatot. Ugyanazt az állatot, amit a másik már mondott nem szabad mondani. Addig megy körbe a rénszarvas, amíg tudunk új szavakat mondani. Ha esetleg valaki már nem tud új állatot, lépjen hátra egyet. Az a legügyesebb, aki a legtöbb állatot mondja Rudolfnak. Fontos, hogy mindig a játékvezető indítja a játékot egyszer jobbra, egyszer balra.Több körbe játszható a játék pl: gyümölcsöt, közlekedési eszközt, szint, stb… mondunk a rénszarvasnak. Minden kör végén, amikor azt mondom, hogy hóesés a gyermekek helyet változtatnak, átszaladnak a kör egy másik pontjára.

A játék lezárása: A versenyhelyzet fokozása miatt aki nem tud újabb szót mondani kiesik a játékból. A körnek akkor van vége, ha már csak egy résztvevő marad a játékban. Megtapsoljuk a legügyesebb játékost.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megdícsérem a játékosokat, megköszönöm a részvételt, és felidézzük a tanult ismereteket. Megkérdezem, hogy hogyan érezték magukat, és hogy máskor is elhozzam-e Rudolfot egy közös játékra.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Lehet nehezíteni a játékot, hogy pl: csak házi állatokat, piros színű gyümölcsöket mondunk a rénszarvasnak.

A játékvezető speciális feladatai: A szabályokat érthetően, fokozatossan ismertetem a gyerekekkel. Folyamatosan figyelek az óvodások testi és lelki biztonságára. Minél biztosabban megy a játék, annál gyorsabban vezetem a tevékenységet. A gyerekek számára ha szükséges segítséget nyújtok.

Egyéb/megjegyzés: A gyerekek szeretik a közös játékokat, amire általában egy plüssállat segítségével motiválom őket.

A játékot lejegyezte: Pálok Anita