JÁTÉKRA FEL!

Pál Zita Mária: Gombócos és Szeles

  1. A játék neve, címe: Gombócos és Szeles
  2. A játék pedagógiai célja: A résztvevők tudjanak összehangoltan együtt mozogni, bensőségesen közösen együtt játszani, erősödjön a csoportkohézió Finommotorika fejlesztése, térérzékelés fejlesztése a fentről-lefele és balról-jobbra irányok gyakorlásával, zenei fejlesztés.
  3. A játék jellege: Együttműködési
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a játékosok figyelmét, hogy megfelelő távolságra üljenek, illetve álljanak egymástól. A Szeles játéknál fontos, hogy a lábak egyoldalon legyenek, hogy elkerüljük a sérülést.
  6. Résztvevők száma: 8-14,15-20
  7. Résztvevők életkora: -5,5+,7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
  11. Kellékigény: Nagy lepedő (a játékosok létszámától függően), a játékosok létszámának megfelelő mennyiségű szivacs vagy gumi maroklabda kosárban.
  12. Technikai igény: Nagyon fontos, hogy minden gyereknek jusson labda. Tágas helyszínen kényelmesebben lehet játszani, ez fokozza a a játékhangulatot, segíti a játékélményt.
  13. Az előkészítés feladatai: A nagy lepedőt kiterítjük előre, hogy majd köré rendeződjenek a gyerekek.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A nagy lepedőt a vállalkozó gyerekek is kiteríthetik a kijelölt helyre.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Az eszközöknek erőteljes figyelemfelhívó ereje van, továbbá a korábbi jó játékélmények is motiválnak. Egyszerűen előveszem a kosár labdát, meg a nagy lepedőt.
  17. A játék menete, játékszabályok: A gyerekek körben ülnek, én meg a körben állva irányítom a játékot, közben velük együtt játszom. – Az az ügyes, aki a lába alatt úgy rejti el a labdát, hogy nem láthatjuk, és csak a megfelelő időben, jelzésre veszi elő. – Mi kell a jó szilvásgombóchoz? Ahogy sorolják a hozzávalókat, úgy rakjuk imitált mozgással: szórjuk a lisztet, szórjuk a sót, a cukrot, feltörjük a tojásokat, reszeljük a krumplit, töltjük az olajat. – Gyúrjuk össze! – Kis sodrófával nyújtsuk ki! – Kis késsel négyzetekre vágjuk fel! Fentről lefele: nyisz-nyisz-nyisz Majd balról-jobbra: nyasz-nyasz-nyasz – Tegyük bele a szilvát! – Vegyük elő a labdánkat és gömbölyítsük egyik tenyérrel, majd másik tenyérrel! – Óvatosan tegyük bele a forró, lobogó vízbe! (a középre elhelyezett lepedőre rakjuk a labdákat) – Kezdjük el főzni a gombócokat! – A „Kiugrott a gombóc” kezdetű dal éneklése közben, egyenletesen fel-le mozgatva a lepedőt arra figyelünk sehol ne guruljon ki egyetlen labda sem. – A dal végén a „most” felkiáltásra erősen lendítsük a lepedőt, hogy magasra kiugorjanak a labdák. Összegyűjtjük a teremben/udvaron szétgurult labdákat, és csak a daltól/főzéstől újra játsszuk kívánság szerint 2-3x
  18. A játék lezárása: A felfokozott hangulatot egy másik játékkal, a Szeles játékkal szeretem lezárni, rögtön utána játsszuk. A labdák összegyűjtését követően a kollégám, vagy egy nagyobb, ügyesebb gyerek segítségét kérem. – Feküdjetek a szőnyegre, úgy, hogy a fejetek egy irányban legyen! Fontos, hogy senkinek ne okozzunk fájdalmat. A lepedőt segítőtársammal a játékosokra terítjük. – Szélcsend van!- Mindenki mozdulatlan, érezzük ahogy a lepedő az arcunkra terül. Fokozatosan elkezdjük mozgatni, egyre erősödő mozdulatokkal „vihart”, erős szélmozgást keltünk, suhogó hanggal kísérve, majd fokozatosan csendesítjük, lassítjuk a mozgást 3-4x. Fontos! Ilyenkor lehet visítani, kezeket-lábakat lóbálni, viszont ahogy csendesedik a „vihar” úgy nyugszunk meg. Teljes nyugalomba visszahozva a gyerekeket fejezzük be a játékot. Összegyűjtöm a lepedőt.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszönöm a csapatnak a játékot, kiemelem azokat a játékosokat, akik kiemelkedően együttműködőek voltak. Mesélhetnek arról, hogyan érezték magukat a játék alatt.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ha már jól megy egy kézzel a gömbölyítés, a labda tenyérrel történő körbevezetése, akkor lehet két labdával egyszerre végezni a mozgást. Kétszerannyi labdával még izgalmasabb a játék, és az idegrendszerre gyakorolt hatása is erősebb. A Szeles játéknál pedig mikor már jól megy a hangulat szabályozása, tudnak együttműködni, akkor irányíthatják a játékosok is, és a vezetők aszerint mozgatják a lepedőt.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Biztosítani kell a játékosok számának megfelelő mennyiségű eszközt, és a megfelelő nagyságú lepedőt, hogy mindenki kényelmesen beférhessen alá. A játék menetét nem ismertetem egyszerre, hanem lépésről lépésre a játék folyamatában. A gombócos játéknál figyelni kell hová érdemes a segítőnek elhelyezkedni, hogy zökkenőmentes és sikeres legyen a játék. Ha a dal közben a csapat nem tudja együtt egyenletesen mozgatni a lepedőt, kigurulnak a labdák, és a végén elmarad a kitörő öröm, veszít a játék az eredményességéből.
  22. Egyéb/megjegyzés: Nagyon megszerettem ezt a játékot, mert komplex fejlesztési lehetőséget biztosít.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó:
  24. A Játékot lejegyezte: Pál Zita Mária