JÁTÉKRA FEL!

Ősz-Farkas Krisztina: Zenés Kidobós

  1. A játék neve, címe: Zenés Kidobós
  2. A játék pedagógiai célja: A résztvevőket közelebb vinni a hangszerek világához
  3. A játék jellege: Egyéb
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Nyaktól felfele tilos célozni, szemüvegesek helyezzék biztonságba szemüvegeiket
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: 1 db labda
  12. Technikai igény: nincs
  13. Az előkészítés feladatai: Tegyétek szabaddá a tantermet, pl. székeket falhoz húzni, szabadtér esetén ellenőrizd, hogy ne legyenek kiálló gyökerek, vagy nagy kövek.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: A játék előtt a résztvevők készíthetnek rajzokat hangszerekről. Ezzel már ismerkednek a hangszerekkel, és gyakorolják a neveket.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Minden résztvevő hangosan mondja meg a választott hangszer nevét, kérdezzük kétszer körbe, hogy jól megjegyezzék.
  17. A játék menete, játékszabályok: Álljatok körbe. Mindenki válasszon egy hangszer nevet, azt is lehet, amit lerajzoltatok. Ezentúl ez lesz az ő „neve”. Valaki álljon középre. Aki középen áll, annak adok egy labdát. Miközben feldobja a labdát, és jó hangosan kiált egy hangszernevet, a többiek elfutnak. Amikor visszaesik a labda, „Állj”-t kiált. Mindenki azonnal megáll, mozdulatlanul, a labda birtokosa pedig megdob valakit, akit elér. Akihez hozzáért a labda, ő lesz a következőkben középen. Majd újra kezdődik a játék.
  18. A játék lezárása: Minden „hangszer” legalább kétszer kerüljön sorra, de lehet többször is.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Köszönd meg a játékot, dicsérd meg őket, hogy ennyi új hangszer nevet megtanultak
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Ezt a játékot eredetileg saját keresztnévvel szokták játszani, vagy ország nevekkel, állatnevekkel, stb. Annyit módosítottam rajta, hogy hangszerneveket választottunk. A célom az volt zenetanárként, hogy minél több hangszernevet megtanuljanak a gyerekek. További lehetséges változatok: hangok nevei /C,D,E, F, G, A, H, Cisz, Disz…stb/, dinamikai utasítások nevei /forte, piano, mezzoforte, crescendo, diminuendo…stb/
  21. A játékvezető speciális feladatai: Figyelj arra, hogy mindenki „neve” elhangozzon, arányosan. Ne legyen olyan, hogy valakit sokszor szólítanak, valakit meg talán egyszer sem.
  22. Egyéb/megjegyzés: Alig akarták abbahagyni a játékot. Élvezték.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Ősz-Farkas Krisztina