JÁTÉKRA FEL!

Orovecz Ferencné: Menekülés a mocsárból, úszó szigeteken

  1. A játék neve, címe: Menekülés a mocsárból, úszó szigeteken
  2. A játék pedagógiai célja: A két tanulási idő közbeni aktív kikapcsolódás. Friss levegőn való játék, ami lehetővé teszi, hogy a következő egy órában még nyugodt körülmények között tudják a tanulnivalót elvégezni. Továbbá, hogy nagyobb társaságban is tudjanak közösen játszani, valamint egymás sikerének örülni, egymásnak drukkolni. Másik célom, hogy a játék hevében is tanuljanak meg a feladatra összpontosítani. Egyensúlyérzéküket, becslési képességüket szeretném fejleszteni, valamint vegyék figyelembe azt, hogy a csapat eredménye azon múlhat, hogy mennyire belátó társaival szemben. Ha csak magára gondol, a következő gyerek, nem biztos, hogy a feladatot el tudja végezni.
  3. A játék jellege: Bemelegítő, ráhangoló
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Vigyázzon a lapokra ugráskor, hogy el ne csússzon.
  6. Résztvevők száma: 15-20
  7. Résztvevők életkora: 7+
  8. Játékidő: 15+
  9. Helyszín: A játék bárhol játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: színes kartonok, babzsákok
  12. Technikai igény: nincs
  13. Az előkészítés feladatai: színes, megfelelő méretű kartonok kivágása, valamint babzsák, vagy plüss figurák beszerzése.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Hozzanak ők plüss figurákat, illetve kivághatják az általuk megfelelőnek vélt szigeteket a kartonokból.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: A játék szereplőinek csapatokra osztása, kerettörténet és játékszabály ismertetése.
  17. A játék menete, játékszabályok: A 20 gyereket 4 csoportra osztom. 2-szer 5 gyerek egymás mellett, kb.2 méter távolságban áll. A másik 2-szer 5 gyerek velük szemben, kb. 4 méter távolságra. Így két egymással szemben álló csapat alakul ki. Az egyik szemben álló csapat 10 gyerek a KISEGEREK csapata, a másik, a SÜNÖK csapata. Sajnos egyik állat sem tud úszni, ezért mozgó szigeteken kell közlekedniük. Én a két egymással szemben álló csapatok között állok. A tőlem jobbra álló két csapat első emberének kezébe adok 6 db színes lapot (50*50 cm-eseket). Ezek a lapok lesznek a mozgó szigetek. Az egyik csapat piros lapokat, a másik zöld lapokat kap. A velük szemben álló csapatok előtt 5-5 babzsákot, vagy plüss figurát helyezek a földre. KKKKK KKKKK (kisegerek) SSSSS SSSSS (sünök) O (én) Feladat: A jobbról induló első versenyző ledob egy színes lapot a földre, ettől kezdve, csak arra léphet. Ezek a lapok az úszó szigetek. Amikor a szigetenáll, egy újabb lapot dob a földre, erre tovább léphet. A cél, hogy elérje a vele szemben álló csoporttársát. Most a baloldalon álló csoporttárs felvesz a földről egy babzsákot, majd azzal indul el visszafelé szigorúan a lerakott szigetekre lépve társával együtt úgy, hogy maga mögül a már használt szigeteket felszedi. Amikor elérik a szemközti társukat, átadják neki a sziget lapokat, és a babzsákot biztonságba helyezik, ezzel kimentették a mocsárból. Most újabb szigetépítés kezdődik… A cél, hogy minden babzsákot, és szemben álló társat kimentsenek a csapatok, és senki ne essen bele a mocsárba.
  18. A játék lezárása: A megmenekülés után nagy csatakiáltással köszöntjük egymást!
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A sikeresebb csapat jutalomból kiválaszthatja, hogy mi legyen a következő játék, amit tanulás után játszunk.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Későbbiekben, az egyes csapatok különböző színű szigeteket kaphatnak majd, ahol a szín egy-egy megoldandó feladatot jelent. A szigetek színéhez kapcsolódó feladatok kigondolása a jövőben lesz, mivel ez a korosztály szereti, ha egy-egy új játékot legalább két hétig változatlanul játszunk.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Mivel pici gyerekekről van szó, ezért folyamatosan figyelmeztetni kell őket a játék szabályainak betartására. A játék hevében, ők még könnyen akár a helyüket is elhagyják.
  22. Egyéb/megjegyzés: Ha nem szabadtéren zajlik ez a játék, akkor nagyon figyelni kell a szigetek és a – mondjuk tornaterem – padlójának csúszósságára. Ekkor érdemes más anyagból készíteni a szigeteket.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Orovecz Ferencné