JÁTÉKRA FEL!

Oroszné Fejérvári Éva: Nyulak a bokorból ki!

A játék neve, címe: Nyulak a bokorból ki!

A játék pedagógiai célja: Erőnlét, gyorsaság, gyors reagáló képesség, figyelem, térirányok ismerete, szociális képességek fejlesztése.

A játék jellege: Csoport- vagy párképző

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a gyermekek figyelmét, a játék megkezdése előtt, hogy a játék során figyeljenek a saját, és társai testi épségére futás közben.

Résztvevők száma: 15-20 fő,

Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: Nincs szükség kellékre a játék során.

Technikai igény: Nincs technikai igény.

Az előkészítés feladatai: A tornaszoba kiszellőztetése. A megfelelő hely biztosítása (ami adott), az esetlegesen mozgás során balesetveszéles eszközök kivitele, pl. tornapad.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Ha szükséges, a biztonságos helyszín kialakításához, elrendezéséhez a gyermekeket is bevonom, velük közösen, az Ők segítségükkel végzem.

A játék megnyitása, nyitánya: A gyermekek üdvözlése után, pontosan elmondom a játék szabályát, és mire kell, hogy nagyon figyeljenek.

A játék menete, játékszabályok:A gyermekek hármasával, egymás kezét megfogva, kis köröket alkotnak. Mindegyik körbe, illetve bokorba bebújik egy gyermek, aki a nyuszi. Egynek nincs bokra, Ő középen áll társtalanul és elkiáltja magát: Nyulak a bokorból ki! Ekkor mindegyik nyuszinak el kell hagynia a búvóhelyét, és keresnie kell egy új bokrot. Azonban a kiáltó is bebújik valahová, így valaki megint kint marad fedezék nélkül. A kívül rekedt ismét elkiáltja magát, és így folytatódik a játék tovább. Egy bokorban csak egy nyuszi tartózkodhat. Az, aki előbb érkezett oda.

A játék lezárása: A játékot addig játszuk, míg minden gyerek nem lesz nyuszi, akinek bokrot kell keresnie. Ha már midenkire sor került, akkor vége a játéknak.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játék végeztével megdícsérem a gyermekeket, majd megkérdezem, hogy kinek, hogy tetszett a játék, és ha szeretnék, lehetőséget adok az újra játszásra.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A játék továbbfejlesztésének gondolom, hogy -a bokorként szolgáló gyerekek is mozogjanak- amikor a nyuszik bebújnak a bokorba, valamelyik gyermekkel szembe fordulnak, az lesz a következő nyuszi, vagyis, helyet cserélnek. Így nem csak a bokor nélküli nyuszi cserélődik, hanem közben a bokorban lévő nyuszik is helyet cserélnek azzal a társukkal, akivel éppen szembe kerülnek. Itt már több mindenre kell egyszerre figyelni a gyermekeknek, de hamár jól tudják a játék alapszabályát ez nem okoz nekik gondot.

A játékvezető speciális feladatai: A játék szabályának betartását a játék egész folyamatában figyelnem kell és ha szükséges újra el kell mondani. Ha már mindenki a szabálynak megfelelően játszik és mindenki számára érthető, akkor lehet a következő, továbbfejlesztett szabályt bevezetni.

Egyéb/megjegyzés: Nagy sikert aratott a gyermekek körében ez a játék. A játék szabályát hamar megértették, figyeltek a felnőttre és egymásra.

A játékot lejegyezte: Oroszné Fejérvári Éva