JÁTÉKRA FEL!

Opóczki Ágnes: A nagy pénzrablás

A játék neve, címe: A nagy pénzrablás

A játék pedagógiai célja: Több éve együtt tanuló osztályoknál is sokszor gondot okoz, hogy nem tudnak igazán együtt dolgozni. Ha tantermi csoportmunka van, sokan kibújnak a munka alól. Ebben a játékban ezt igyekszem elkerülni, és biztatni őket, hogy csak egy jól összehangolt játékkal győzhetnek. Emellett folyamatosan kell figyelniük egymás minden mozzanatát. (Új csoport esetén névtanulós játék is lehet.)

A játék jellege: Együttműködési

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: Figyelmeztetni kell a részvevőket, hogy össze ne koccanjon a fejük, ha lehajolnak, mindig legyenek körültekintőek. (Maga a játék is megköveteli a folyamatos figyelmet.)

Résztvevők száma: 8-14 fő, 15-20 fő, 21-30 fő,

Résztvevők életkora: 7 évtől idősebb

Játékidő: 1-5 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye

Eszközigény: Babzsák (résztvevőktől függően 4-6 db), elkülönítő trikó /jelző szalag

Az előkészítéshez szükséges idő: Nem szükséges előkészület

A résztvevők bevonásának lehetőségei: Beszélgetés, hogy ki hallott / látta már A nagy pánzrablás című filmet.

A játék megnyitása, nyitánya: Jelenleg nagyon ismert sorozat A nagy pénzrablás. (Már alsó tagozatos gyerekek körében is ismert.) Most mi leszünk a rendőrök és a pénzrablók. A babzsákok az aranytömbök. A rendőrök feladata, hogy elkapják azokat a rablókat, akinél arany van. A rablók feladata kijátszani a rendőröket, úgy dobálni egymásnak az aranyat, hogy a rendőr ne tudja elkapni amikor nála van. A rablók, ha szeretnének, adhatnak maguknak város neveket úgy, hogy a rendőrök azt ne tudják, így könnyebben meg lehet őket téveszteni. De nagyon vigyázzatok! Akit elfognak a rendőrök, az börtönbe kerül, elveszik az a zsák arany, és onnan már nincs visszaút! A rendőrök célja, hogy minden zsák bekerüljön a kapitányságra, a rablóké pedig, hogy ezt megakadályozzák.

A játék menete, játékszabályok:A Professzor (játék vezető) Kijelöli a rablókat, és a rendőröket. (20fő esetén 4 rendőr, 16 rabló) Majd véletlen szerűen kiosztja az aranyat a rablók között. (5 zsák) A rendőrök felveszik a kék trikókat.

A játék sípszótól – sípszóig tart. (1,5-2 perc), A rablók feladata, hogy az aranyat folyamatosan mozgassák, dobálják egymásnak, mert a rendőr csak azt foghatja meg, akinek a kezében zsák van. Amikor eldobják, kiáltani kell annak a nevét, akinek dobja A leesett zsákot fel lehet venni. Ha valakit elkaptak, annak a zsákot le kell tegye a pálya egy kijelölt helyére, és le kell ülnie a „börtönbe”. Aki a megfogáskor csak elengedi a zsákját, az is kiesett. A rendőrök is összefoghatnak, és bekeríthetnek egy-egy rablót.

A játék lezárása: Sípszó zárja a játékot. A végén megnézzük mennyi zsákot tudtak megtartani maguknak a rablók, és kik kerültek börtönbe.

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Szükség esetén megbeszéljük hogyan lehetett volna jobban összedolgozni. A 3.-4. játékkör után már nagyon ügyesen játszották a gyerekek.

Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: A csoport összetételétől függően a rendőr-rabló arány és a játékidő is változhat. Én azért jelöltem ki ilyen kevés rendőrt, mert ha több lenne, túl gyorsan megfognák egymást. A játék időt is úgy érdemes alakítani, hogy még mind a kettő csapatnak legyen esélye a győzelemre, és a fizikumuk is bírja. A túl hosszú játékidő unalmassá teszi.

A játékvezető speciális feladatai: Nem akadt semmilyen speciális feladat a játék során.

Egyéb/megjegyzés: A játékról nem tudtam úgy készíteni a képeket, hogy ne látszódjanak a gyerekek.

A játékot lejegyezte: Opóczki Ágnes