JÁTÉKRA FEL!

Németh Hlavács Zsuzsanna Marianna: Csontok és tojások

  1. A játék neve, címe: Csontok és tojások
  2. A játék pedagógiai célja: A véletlenszerű párválasztás során fogadják el azokat a társaikat is akikhez nem fűzi szoros baráti viszony és legyenek képesek együttműködni.
  3. A játék jellege: Csoport vagy párképző
  4. A baleseti kockázat szintje: Alacsony
  5. Szükséges biztonsági intézkedések: Felhívom a figyelmüket arra, hogy óvatosan hajoljanak le a tojásért, vigyázzanak össze ne koccanjon a fejük. A homokozóban ne szórják egymásra a homokot kutatás közben.
  6. Résztvevők száma: 8-14
  7. Résztvevők életkora: 5+
  8. Játékidő: 10-15 perc
  9. Helyszín: Elsősorban szabadtéren játszható
  10. Helyigény: Nagyobb tér: Tipikusan pl. fogójátékok helyigénye
  11. Kellékigény: 2-2 gyereknek egyforma papírcsontok, labdák, kosarak, minden gyereknek ecset.
  12. Technikai igény: Nincs szükség semmilyen speciális technikai kellékre.
  13. Az előkészítés feladatai: Ellenőrzöm a terepet, hogy ne legyen balesetveszélyes. Előkészítem a kellékeket. Elrejtem a csontokat, elhelyezem a labdákat, mint tojásokat.
  14. Az előkészítéshez szükséges idő: Több mint 5 perc
  15. A résztvevők bevonásának lehetőségei: Közösen elkészítjük (megrajzoljuk, kivágjuk) a különböző dínó csontokat a játékot megelőző napon.
  16. A játék megnyitása, nyitánya: Megkérem a gyerekeket, hogy helyezkedjenek el körbe. Kijelölöm a játékterületet. Ismertetem a játék keretmeséjét: Ma dínó kutatók leszünk és dínó csontokat, tojásokat keresünk.
  17. A játék menete, játékszabályok: Általam a homokozóban előzetesen elrejtett csontokat, mint az igazi kutatók, ecsetek segítségével megkeresik a gyerekek. Mindenki csak egyet. Az egyforma csontot találók párokat alkotnak és üdvözlésképpen egymás tenyerébe csapva így kiáltanak: Te leszel a párom! Ezután együtt kutatnak tovább egy kosarat víve magukkal. A játékterület egy másik részén dínó tojásokat találnak, melyeket az előzetesen kijelölt kutató állomásra kell vinniük. Ezt azonban csak úgy tehetik, hogy szembe fordulva egymással, társuk mindkét kezét megfogva együtt emelik fel a tojást oldalról kissé szorítva, hogy le ne ejtsék. Az ily módon felemelt tojást kosárba teszik, majd a kosár fülét megfogva együtt elszállítják.
  18. A játék lezárása: A játéknak akkor van vége, ha minden tojás a kutató állomásra került. Esetleg a játékot fantáziájuk segítségével tovább szőve addig játsszák még élményt jelent számukra.
  19. Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Megköszön a játékot és megdicsérem a résztvevőket. Megkérdezem kinek mi tetszett legjobban a játék során.
  20. Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Több egyforma csont használatával csoportok létrehozására is alkalmas a játék. Térkép alapján kell felkutatni a tojásokat.
  21. A játékvezető speciális feladatai: Páros számú játékosoknak kell játszani a játékot. Felhívom a figyelmüket, hogy a játék nem verseny, nem kell sietni. Szükség esetén egy gyerek segítségével bemutatom a tojás megfogásának módját.
  22. Egyéb/megjegyzés: A csontokat nem muszáj homokozóban elrejteni, elég, ha szétszórtan elhelyezzük a földön.
  23. A foglalkozásról készült fotó/videó: 
  24. A Játékot lejegyezte: Németh Hlavács Zsuzsanna Marianna