A játék neve, címe: Szabadulj a labdától (Takarítós játék)
A játék pedagógiai célja: Finommotorika, szem-kéz, szem-láb koordináció fejlesztése. Térpercepció felismerése, gyakorlása. Gyorsaság, állóképesség, kudarctűrő képesség fejlesztése.
A játék jellege: Együttműködési
A baleseti kockázat szintje: alacsony
Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosok figyelmét felhívni, hogy ne társaikat célozzák a labdákkal, hanem a talajt. Helyváltoztatáskor figyeljenek egymásra, társaik testi épségére.
Résztvevők száma: 8-14 fő,
Résztvevők életkora: 5 évtől idősebb
Játékidő: 5-10 perc
Helyszín: Elsősorban beltérben játszható
Helyigény: Nagyobb kör: Akkora hely, ahol a résztvevők hátra tudnak lépni
Eszközigény: Labda, tornapadok.
Technikai igény: Labda minden játékosnak, valamint a térfél elválasztásához tornapadok.
Az előkészítés feladatai: Rendezzük be a helyszínt, a padokkal válasszuk el a két játszó térfelet, mindenki vegyen magának egy saját labdát és kezdhetjük a játékot!
Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc
A résztvevők bevonásának lehetőségei: A résztvevő játékosokat ráhangolom a játékra különféle rávezető labdagyakorlatokkal illetve csapatnevet választatok velük, ezzel is motiválva a jó hangulatot illetve ráhangolódva a játékra.
A játék megnyitása, nyitánya: A játék kezdete előtt elmondom a szabályokat, mire figyeljenek oda, a balesetveszélyes helyzeteket elkerülni, motiváció: az a csapat a legügyesebb, aki az adott idő alatt a legtöbb labdától tud megszabadulni, a legtöbb porcicát kitakarítja.
A játék menete, játékszabályok:Egyenlő számban álljatok fel a két térfélen. Legyen mindenki kezében egy-egy labda. Jelre indul a labdadobás a túloldalra. Az a csapat nyer, melynek tagjai, adott idő alatt a legtöbb labdát tudják átdobnia a túloldalra. Jelre megáll a játék (labdadobás) és megszámoljuk a két csapat labdáit. Ahol kevesebb a labda, az a csapat a győztes. Nagyon fontos, hogy egyszerre csak egy labdát szabad átdobnod!
A játék lezárása: Mivel a versenyzés a gyermekek számára nehéz, mert nehezen tudnak veszíteni, a kudarctűrő képességük kialakulatlansága miatt, ezért motiválásként minden játék után a győztes csapatnak kettő, míg a vesztes csapatnak egy csipeszt (tüskét) teszek a csapat sündisznója hátára. Többször játszva a játékot egyre nagyobb esélyük van a győzelemhez.
Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: A játékosokat egyénileg és csapat szinten is megdicsérem, amit menet közben is többször teszek, hiszen óvodás gyerekekről van szó, akiknek még nagyon fontos a megerősítés, a dicséret a buzdítás. Természetesen mindig megkérdezzük tőlük, hogy hogyan érezték magukat.
Lehetséges továbbfejlesztések, variációk: Tovább fejleszteni a játékot úgy tudnám, hogy a gumilabda helyett kislabdát használnánk és minden gyereknek kettő labdája lenne.
A játékvezető speciális feladatai: A játék ismertetése után mindenképpen egy próbajátékot végezni, ami az estleges félreértéseket, problémákat feltárhatja. Folyamatosan figyelni a gyermekek fizikai-lelki állapotát, fáradékonyságukat, reakcióikat és ezek nem megfelelő változásainál a játékot abbahagyni.
Egyéb/megjegyzés: Az eddigi tapasztalatom alapján a gyermekek szeretik az ilyen jellegű játékokat.
A játékot lejegyezte: Németh-Heinrich Szilvia