JÁTÉKRA FEL!

Némehtné Tóth Jolán: KUGLI- BULI

A játék neve, címe: KUGLI- BULI

A játék pedagógiai célja: Szem- kéz koordináció fejlesztése, fogás-elengedés, gurítás gyakorlása, figyelem fejlesztése, élmény szerzés, vizuális, akusztikus és taktilis érzékelés/észlelés fejlesztése (bazális stimuláció) Helyes testtartás kialakítása megfelelő pozícionálással, nyak- és hátizom erősítése hason fekve, kommunikáció fejlesztése.

A játék jellege: Kommunikációs

A baleseti kockázat szintje: alacsony

Szükséges biztonsági intézkedések: A játékosokat mozgásállapotuk függvényében hason fekvésben pozícionáljuk, hogy aktívak lehessenek és a kezeikkel manipulálhassanak. Biztonságosan és kényelmesen vehessenek részt a játékban.

Résztvevők száma: 8 főnél kevesebb,

Résztvevők életkora: 14 évtől idősebb

Játékidő: 10-15 perc

Helyszín: A játék bárhol játszható

Helyigény: Kör: Akkora hely ahol a résztvevők körbe tudnak állni/ülni

Eszközigény: Kugli bábuk (9 műanyag palack, valamennyi vízzel megtöltve), labda, párnák, takarók a pozícionáláshoz.

Az előkészítés feladatai: A játékosoknak mutatjuk a játék gesztus jelét, elmondjuk, hogy játszani fogunk. Körben helyezkedünk el, hason fekvésben, a játékvezető is a körvonalán törökülésben. A kör közepén felállítjuk a kugli bábukat.

Az előkészítéshez szükséges idő: 0-5 perc

A résztvevők bevonásának lehetőségei: A kugli bábukat, elkészíthetjük közösen is, megtölthetjük a műanyag palackokat különféle termésekkel vagy folyadékokkal.

A játék megnyitása, nyitánya: A játékban résztvevőknek elmondjuk, hogy kuglizni fogunk. Mindenkinek megmutatjuk a kugli bábukat, megtapogatjuk, megrázogatjuk. Megmutatjuk mindenkinek a labdát is: Figyeljetek ezzel a labdával gurítunk a bábukra! Ki szeretne először gurítani?

A játék menete, játékszabályok:– A játékosok súlyosan halmozottan fogyatékos felnőtt fiatalok, ha szeretnének részt venni a játékban kommunikációs jelet várunk tőlük (gesztus jel, hangjelzés, testjelek). – Minden játékosnak három gurítása van, az nyer akinek a legtöbb bábuja dől el. – A játékosok egymásnak is szurkolhatnak, a játékvezető: Hajrá XY!, felkiáltása, taps, éljenzés, kísérheti a gurításokat. 🙂 – A játékvezető visszaállítja a bábukat és odaadja a labdát annak a játékosnak aki szeretne még gurítani. – Nehezíthető vagy könnyíthető a játék a palackok súlyának növelésével, csökkentésével, illetve a bábukat távolabb és közelebb is rakhatjuk a játékosokhoz.

A játék lezárása: Véget ér a játék, ha a mindenki gurított a körben, folytatódhat a játék ha a résztvevők még szeretnének gurítani. 🙂

Értékelés, jutalmazás, feldolgozás: Játék során folyamatosan biztatjuk, dicsérjük a résztvevőket. A játék végén mutatjuk a vége gesztusjelet.

A játékvezető speciális feladatai: – A játékvezetőnek figyelnie kell a játékosok kommunikációs jelzéseire, folyamatosan megerősítve azokat. – A játékosok mozgás állapotának és érzékszervi fogyatékosságának figyelembe vételével lehet könnyíteni a játékon ( bábukat közelebb rakjuk, szükség szerint segítjük a gurítást). – Folyamatosan biztatjuk, dicsérjük a játékosokat.

A játékot lejegyezte: Némehtné Tóth Jolán